Warszawa

-1°C

  USA: Latynosi odwracają się od katolicyzmu i przechodzą na protestantyzm

  USA: Latynosi odwracają się od katolicyzmu i przechodzą na protestantyzm

  piątek, 09 maj 2014 15:36
  USA: Latynosi odwracają się od katolicyzmu i przechodzą na protestantyzm fot. pbs.org

  Coraz więcej amerykańskich Latynosów porzuca katolicyzm dla protestantyzmu.

  Cześć rezygnuje z kolei ze związków z jakimkolwiek Kościołem.

  Badanie przeprowadzone przez ośrodek Pew Research Center wykazało, że wśród amerykańskich Latynosów w 2013 r. 55 proc. było katolikami. To duży spadek, bo jeszcze w 2010 r. odsetek ten wynosił 67 proc.

  16 proc. z tej grupy etnicznej identyfikowało się w ubiegłym roku jako ewangeliczni protestanci. To wzrost z o 4 proc. w porównaniu z rokiem 2010. 18 proc. nie identyfikuje się z żadnym Kościołem (wzrost aż o 8 proc.).

  Trzy czwarte ankietowanych zostało wychowanych w wierze katolickiej. Ponad połowa z tych, którzy porzucili religię wpojoną im w dzieciństwie, przyznała, że "stopniowo od niej odchodziła". 31 proc. powiedziało, że znalazło wspólnotę, która "bardziej pomaga swoim członkom".

  Zdaniem ekspertów, te zmiany stanowią ostrzeżenie dla katolickich przywódców w Stanach Zjednoczonych.

  - Staliśmy się trochę letni - mówi Allan Figueroa Deck - profesor teologii na Uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles.

  Jego zdaniem, wyzwaniem dla Kościoła katolickiego jest dotarcie do młodzieży, która potrzebuje nie tylko rozrywki i zaleceń, ale również zrozumienia.

  28 proc. byłych latynoskich katolików w USA, którzy obecnie podają się za protestantów, identyfikuje się z ruchem zielonoświątkowym.

  Arlene Sanchez-Walsh, profesor historii i ekspert ws. latynoskich zielonoświątkowców na Uniwersytecie Azusa Pacific w Los Angeles, twierdzi, że przyciągają ich mniejsze, bardziej kameralne kościoły i demokratyczny pastorat, w którym usługiwać może każdy. Podkreśla ona ponadto, że członkowie ruchu pentekostalnego praktykują pełne emocji uwielbienie Boga z jasnym, zdroworozsądkowym czytaniem Biblii, co stanowi pewną przeciwwagę dla "tradycjonalistycznego i często tajemnego" katolickiego sakramentalnego uwielbienia.

  Czy papież Franciszek, Argentyńczyk, zatrzyma ten trend zmiany wyznania?

  Udostępnij
   

  Źródło: Charisma News

  Please publish modules in offcanvas position.