Wydrukuj tę stronę

USA: restauracja przestała udzielać zniżek za modlitwę przy jedzeniu. Oto co zrobili ateiści

piątek, 08 sierpień 2014 18:21
budynek restauracji Mary's Gourmet Diner budynek restauracji Mary's Gourmet Diner fot. Charisma News

Czy wolność religijna w Stanach Zjednoczonych nadal obowiązuje? Wątpliwości budzi to, co stało się w tej restauracji.

Jak informowaliśmy, restauracja Mary's Gourmet Diner w mieście Winston-Salem w USA udzielała 15-procentowych zniżek na dania klientom, którzy dziękowali za jedzenie w modlitwie przy stole. Należy nadmienić, iż klienci ci dowiadywali się o niższej stawce dopiero, gdy otrzymywali rachunek. Sprawa została nagłośniona po tym, jak jeden z nich opublikował swój paragon z lokalu na portalu społecznościowym.

Lokal został jednak zmuszony do zakończenia tej praktyki.

Ateistyczna fundacja Wolność od Religii (FRF) napisała list do właścicielki restauracji, Mary Haglund. Zagroziła jej procesem, jeśli zniżki nadal będą udzielane.

"Promocyjna praktyka faworyzuje religijnych klientów. Odmawia natomiast klientom, którzy się nie modlą i niewierzącym prawa do pełnego i równego korzystania z Mary's Gourmet Diner" - napisała prawniczka Elizabeth Cavell.

Po liście od ateistów Haglund powiesiła na drzwiach restauracji notatkę informującą klientów, że 15-procentowa zniżka nie będzie już udzielana.

"W naszej restauracji cenimy sobie poparcie wszystkich Amerykanów. Możecie Państwo u nas praktykować swoje prawo do wolności religijnej, modląc się nad swoim daniem do kogokolwiek. Musimy jednak również chronić Państwa wolność od religii w miejscu publicznym. Nie udzielamy już 15% zniżki za publiczną modlitwę. Jest ona nielegalna i grozi nam pozew sądowy. Przepraszamy naszą społeczność za jakąkolwiek obrazę, jaką ten rabat spowodował" - napisano w notatce.

Jeszcze przed interwencją ateistów, Mary Haglund komentowała swoją inicjatywę w słowach:

"Dla mnie każdy talerz z pożywieniem jest darem. Nigdy też nie jest dla mnie czymś oczywistym to, gdy widzę, jak ktoś w restauracji pokazuje swoją wdzięczność za stołem. To dotyka mojego serca".

Udostępnij

Źródło: CBS Charlotte

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.