Wydrukuj tę stronę
Reklama

USA: bezprecedensowy krok władz miasta Houston wobec pastorów. Chodzi o homoseksualizm

środa, 15 październik 2014 15:16
burmistrz Annise Parker (blondynka) po środku na przesłuchaniu w Radzie Miasta burmistrz Annise Parker (blondynka) po środku na przesłuchaniu w Radzie Miasta fot. The Houston Chronicle

Burmistrzem Houston jest lesbijka. To zapewne tłumaczy działanie władz miasta wobec grupy pastorów.

Pośród różnych dokumentów zażądały one od pięciu duchownych treści ich kazań dotyczących homoseksualizmu, tożsamości płciowej, pani burmistrz - Annise Parker i przyjętego przez władze Rozporządzenia ds. Równych Praw (ERO).

- Domaganie się przez miasto kazań i innych pastorskich przekazów jest niepotrzebne i bezprecedensowe. Rada miejska i jej prawnicy prowadzą działania, które mają stłumić wszelką jej krytykę - mówi Christina Holcomb z Sojuszu Obrony Wolności (ADF).

Właśnie ADF specjalizujący się w sprawach dotyczących wolności religijnej reprezentuje pastorów z Houston. Duchowni złożyli na wezwanie skargę w sądzie, twierdząc, że jest ono "niesłusznie uciążliwe, dokuczliwe i nękające".

- Komentarze polityczne i społeczne to nie przestępstwo. Są one chronione przez pierwszą poprawkę do konstytucji - argumentuje Christina Holcomb.

Nakaz władz to kolejny odcinek sagi wokół przyjętego przez nie rozporządzenia antydyskryminacyjnego. Pozwala ono między innymi mężczyznom na korzystanie z toalet kobiet i vice versa.

Przeciwnicy rozporządzenia złożyli petycję podpisaną przez ponad 50 tys. osób w celu rozpisania referendum. Warto nadmienić, że wystarczyło do tego zaledwie nieco ponad 17 tys.

Miasto odrzuciło jednak petycję, powołując się na rzekome nieprawidłowości.

Gdy przeciwnicy rozporządzenia złożyli w tej sprawie pozew, prawnicy władz miasta odpowiedzieli właśnie poprzez wydanie nakazu pastorom.

Sami duchowni nie składali pozwu. Byli jednak częścią koalicji około 400 kościołów z Houston, które sprzeciwiły się kontrowersyjnemu aktowi prawnemu. Wspólnoty te reprezentują różne chrześcijańskie denominacje.

- Członkowie Rady Miasta powinni służyć publice, a nie być suwerennym Big Brotherem, który nie toleruje żadnego sprzeciwu. Takie ich działania mają na celu zastraszenie pastorów - mówi adwokat ADF - Erik Stanley.

Rada Miasta Houston na razie nie wyjaśniła, dlaczego chce przeprowadzić inspekcję kazań.

Pastorzy podkreślają jednak, że nie obawiają się nękania ze strony władz i zamierzają bronić swoich praw.

Udostępnij
 

Źródło: Fox News