Wydrukuj tę stronę
Reklama

Popularny kreacjonista krytykuje papieża za jego słowa o ewolucji

niedziela, 02 listopad 2014 10:50
Ken Ham i papież Franciszek Ken Ham i papież Franciszek

Papież Franciszek pomylił się, mówiąc o Wielkim Wybuchu i ewolucji? Tak uważa kreacjonista Ken Ham.

Przypomnijmy, że papież stwierdził ostatnio, że teoria o Wielkim Wybuchu i ewolucja nie przeczą Boskiemu dziełu stworzenia.

- Wielki Wybuch, który uważany jest obecnie za początek świata, nie jest sprzeczny z interwencją Boskiego stwórcy, ale jej wymaga - podkreślił, przemawiając w Papieskiej Akademii Nauk.

W podobnym tonie wypowiedział się w sprawie ewolucji.

- Ewolucja w swojej naturze nie jest niespójna z pojęciem stworzenia, gdyż ewolucja wymaga stworzenia rzeczy do ewoluowania - stwierdził.

Franciszek odniósł się także do biblijnej Księgi Rodzaju, w której opisane jest stworzenie świata przez Boga.

- Kiedy czytamy w Księdze Rodzaju o stworzeniu, ryzykujemy wyobrażeniem sobie Boga jako magika z różdżką zdolną do zrobienia wszystkiego. Ale tak nie jest - powiedział.

Do tych słów Franciszka odniósł się Ken Ham - założyciel i dyrektor znajdującego się w USA kreacjonistycznego centrum Answers in Genesis (Odpowiedzi w Księdze Rodzaju). Jest on znany w całych Stanach Zjednoczonych. Nieraz występuje w telewizji.

Zdaniem Hama, w dziedzinie początków świata papież "poszedł na kompromis", jeśli chodzi o autorytet Biblii, na rzecz "ludzkich idei".

Kreacjonista zgadza się z papieżem, że "Bóg nie jest magikiem z różdżką zdolną do zrobienia wszystkiego".

Podkreśla, że Bóg jest nie magikiem, a wszechmogącym Stwórcą, który potrafi stworzyć wszystko - ukształtować wszechświat z niczego, rozdzielić Morze Czerwone, uratować ludzi z płonącego pieca, chodzić po wodzie czy wskrzesić ludzi z martwych.

W Księdze Jeremiarza Bóg mówi zresztą:

"Oto Ja jestem Pan, Bóg wszelkiego ciała: czy jest dla mnie coś niemożliwego?" (Jer. 32,27).

Ham podkreśla, że ponieważ Bóg stworzył naturę i jej prawa, to tylko On ma nad nimi władzę. Świadczą o tym także inne fragmenty Biblii:

"Wiem, że Ty możesz wszystko i że żaden twój zamysł nie jest dla ciebie niewykonalny." (Hi. 42,2)

"A Jezus spojrzał na nich i rzekł im: U ludzi to rzecz niemożliwa, ale u Boga wszystko jest możliwe." (Mt. 19,26).

Bóg jest także w stanie tworzyć z niczego, jak czytamy w Liście do Hebrajczyków:

"Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga światy zostały tak stworzone, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych." (Hbr. 11,3).

Biorąc pod uwagę choćby te wspomniane wersety, Ken Ham mocno krytykuje słowa papieża. Pisze: "papież Franciszek, podobnie jak wielu innych religijnych przywódców, stawia słowo ludzkie ponad Bożym Słowem. Co więcej, twierdzi, że tylko "magik z różdżką" mógłby stworzyć wszystko tak, jak Bóg mówi, że stworzył w Księdze Rodzaju!".

Zdaniem Kena Hama, Franciszek pokazuje tym samym "brak zrozumienia tego, kim jest Bóg według Pisma Świętego", a jest wszechmogącym Stwórcą.

"Jam jest Pan, uczyniłem wszystko, Sam rozpiąłem niebiosa, rozpostarłem ziemię; a któż był ze Mną?" (Iz. 44,24).

Kreacjonista przyznaje, że "niestety" niewłaściwe postrzeganie Boga rozprzestrzenia się zarówno wśród katolików, jak i protestantów.

Czy ta krytyka jest słuszna?

Czytaj także: Teoria ewolucji. Wierzysz w nią Ty albo Twoi znajomi? Musisz to obejrzeć! (WIDEO)

Udostępnij

Źródło: Answers In Genesis

 

Reklama