Warszawa

4°C

  Zamieszki w Stanach Zjednoczonych. Chrześcijańscy liderzy zabierają głos

  Zamieszki w Stanach Zjednoczonych. Chrześcijańscy liderzy zabierają głos

  wtorek, 25 listopad 2014 16:46
  zamieszki w Ferguson zamieszki w Ferguson fot. politico.com

  Decyzja o niepostawieniu w stan oskarżenia policjanta, który w sierpniu zastrzelił czarnoskórego nastolatka Michaela Browna, wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi.

  Ława przysięgłych orzekła, że funkcjonariusz Darren Wilson nie zostanie oskarżony, opierając się na zeznaniach świadków. Część z nich zeznała, że podczas tragicznego incydentu na ulicy w Ferguson (stan Missouri) 18-letni Michael Brown w pewnym momencie wykonał ruch w kierunku policjanta, a nie tylko przed nim uciekał, jak wcześniej sugerowano. To że Wilson został zaatakowany, sugerują również zdjęcia zrobione mu po tym zdarzeniu. Wykazały one otarcia na jego twarzy. W zeznaniach pozostałych świadków w tej sprawie stwierdzono niekonsekwencję.

  Łagodne potraktowanie policjanta przez prokuraturę wzbudziło oburzenie tysięcy Amerykanów, zwłaszcza społeczności afroamerykańskiej, która uważa, że biali policjanci niesprawiedliwie traktują czarnoskórych.

  W Ferguson doszło do, jak do tej pory, największych zamieszek. Demonstranci rzucali w policjantów kamieniami i butelkami. Ci odpowiedzieli gazem łzawiącym. Informowali również, że w rejonie padły strzały.

  Protestujący plądrowali i podpalali sklepy oraz lokale usługowe. Zniszczyli wiele samochodów, w tym dwa radiowozy. W sumie zatrzymano 29 osób.

  Protestowano także w innych amerykańskich miastach. Między innymi: przed Białym Domem w Waszyngtonie, w Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles.

  Na decyzję ławy przysięgłych w sprawie Darrena Wilsona zareagowali na Twitterze ewangeliczni duchowni i artyści.

  E. Dewey Smith, czarnoskóry pastor kościoła Dom Nadziei (The House of Hope) w Atlancie, napisał ironicznie: "nie jestem zdziwiony! Już w momencie, gdy ujawniono wideo ze sklepu, uznano Mike'a Browna za winnego zabicia się". (Tuż przed strzelaniną chłopak ukradł papierosy z pobliskiego sklepu).

  Jego zdaniem, sprawa nie wyglądałaby "tak źle", jeżeli "przywódcy zachowaliby większą przejrzystość w całym procesie".

  Pastor i szef służby LifeWay Research, Ed Stetzer, napisał, by nie pozostawać "cicho" w tej sprawie, ponieważ cisza jest w tej sytuacji "ogłuszająca dla naszych afroamerykańskich braci/sióstr". Dodał, że należy używać słów, które wyrażają cześć dla "Pana i innych".

  Albert Mohler, baptystyczny teolog, napisał, że modli się za ludzi z Ferguson. Modli się, by zapanował pokój.

  Popularny czarnoskóry artysta Lecrae stwierdził: "fakty są faktami. Nie znam ich wszystkich. Wiem jednak, że boję się o życie czarnych amerykanów - mężczyzn. To jest moja rzeczywistość. Jestem w pełni świadomy, że problemem jest i zawsze będzie GRZECH. Odpowiedzią jest zawsze ewangelia".

  Kaznodzieja i baptystyczny teolog John Piper podkreślił, że policja powinna równo traktować wszystkich.

  Z kolei znany, zwłaszcza w Internecie, młody kaznodzieja Jefferson Bethke napisał: "moje serce jest złamane. Do moich czarnych braci i sióstr: jestem z wami. Modlę się o pokój. Jezu przyjdź".

  Poniżej widok z helikoptera na Ferguson. Wideo pokazuje skutki zamieszek.

  Udostępnij

  Opracowanie: ChnNews.pl
  Źródło: Black Christian News

   

  Please publish modules in offcanvas position.