Wydrukuj tę stronę

To nie żarty. Oto co stoi teraz na drodze papieża Franciszka (WIDEO)

piątek, 12 luty 2016 17:14
po lewej Święta Śmierć, po prawej papież Franciszek po lewej Święta Śmierć, po prawej papież Franciszek

Papież Franciszek już jutro przybędzie do Meksyku na pielgrzymkę. To, co tam spotka...

Franciszek przyleci do Meksyku z Kuby, gdzie jeszcze dziś wieczorem odbędzie historyczne spotkanie z patriarchą Kościoła prawosławnego - Cyrylem.

W Meksyku powitają go przedstawiciele najwyższych władz. Spotka się tam także z biskupami i wielotysięczną publiką na mszach. Odwiedzi między innymi więzienie, szpital pediatryczny i Bazylikę Matki Boskiej z Guadelupe.

Jednocześnie może napotkać na kontrowersyjny kult.

Wielu meksykańskich katolików jest zaangażowanych w kult Świętej Śmierci (Santa Muerte).

Przed jej figury przychodzą tłumy. Ludzie składają przed nią alkohol (tequilę), słodkości czy kwiaty. Modlą się o miłość, pieniądze i zdrowie. Niektórzy rodzice proszą o zdrowie swoich dzieci.

- Obiecałem jej, że jeśli da nam córkę w dobrym zdrowiu, to przyjdę przed nią, by ją ochrzcić - mówi jeden z czcicieli Św. Śmierci - 22-letni Anguiano.

- Obiecałam Świętej Śmierci, że jeśli przyprowadzi zabójców mojego syna, to zaniosę jej przesłanie tak daleko, jak się da - mówi z kolei nowa wyznawczyni Św. Śmierci - Enriqueta Vargas.

Z kolei 74-letni Felix Lugo wierzy, że Święta Śmierć spowodowała, że upadł w swojej wannie przed dwoma laty i doznał uszkodzeń nóg. Miała to być kara za to, że liczył, iż jego sąsiadowi nie uda się zbudować świątyni na jej cześć.

- Jestem tu, by prosić o przebaczenie. Czuję, że ją uraziłem - mówi.

Lugo jest także wyznawcą patronki Meksyku - Maryi Dziewicy z Guadelupe. Jest przekonany, że nie ma przeszkód, by czcić je obie.

Santa Muerte to zakapturzony szkielet kobiety, trzymający w ręku kosę i często kulę ziemską - dla podkreślenia, że to ona włada całym światem. Jej kult ma związek z połączeniem religii katolickiej z wierzeniami przodków.

Miejscowy Kościół katolicki odnosi się do kultu krytycznie. Podobnie jak sam Watykan, który określił go jako "bluźnierstwo".

- Święta Śmierć to absurd. Każdy chrześcijanin powinien popierać życie, a nie śmierć - mówi arcybiskup Meksyku - kardynał Norberto Rivera.

Kościół walkę z kultem jednak przegrywa. Ruch czcicieli Św. Śmierci jest najszybciej rosnącym nowym ruchem religijnym nie tylko w Meksyku, ale i innych krajach regionu.

Poniżej wideo przedstawiające kult Św. Śmierci w Meksyku.

Uwaga. Artykuły na portalu ChnNews.pl mają charakter informacyjny i nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji.

Zobacz także: Setki tysięcy katolików niosły figurę Chrystusa, której przypisują cudowne moce (WIDEO)

wykop.pl

 

Źródło: News.Yahoo.com, wp.pl

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.