Warszawa

0°C

  Brazylia: rozruchy przeciwko wizycie papieża. Ewangeliczni chrześcijanie wyzwaniem dla katolicyzmu

  Brazylia: rozruchy przeciwko wizycie papieża. Ewangeliczni chrześcijanie wyzwaniem dla katolicyzmu

  wtorek, 23 lipiec 2013 14:48
  papież Franciszek papież Franciszek fot. saltandlighttv.org

  Papież Franciszek przybył do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży.

  Choć zwierzchnika Kościoła katolickiego powitały tłumy wiernych i prezydent kraju, Dilma Rousseff, sytuacja w mieście samby jest daleka od spokojnej. Niedługo przed przylotem papieża na ulicach doszło do zamieszek. Demonstranci obrzucali policjantów kamieniami i koktajlami Mołotowa. Ci w odpowiedzi użyli gazu łzawiącego i gumowych kul.

  Mieszkańcom Rio de Janeiro i innych brazylijskich miast nie podoba się, że rząd wydaje miliony dolarów na wielkie imprezy, takie jak mistrzostwa świata w piłce nożnej, igrzyska olimpijskie czy właśnie Światowe Dni Młodzieży. Ich zdaniem, fundusze, które trafiły na te cele, mogłyby zostać przeznaczone na służbę zdrowia, edukację i pomoc najuboższym.

  Wizyta Franciszka w Brazylii przypada na okres, w którym poważne wyzwanie dla katolicyzmu zaczynają stanowić rosnące wpływy ewangelicznego chrześcijaństwa.

  Niedawno ewangeliczni przeprowadzili w Sao Paulo Marsz dla Jezusa, w którym wzięły udział ponad 2 miliony osób.

  Ostatnie badania wskazują, że to właśnie ewangeliczne chrześcijaństwo jest wyznaniem, które zyskuje w Brazylii najwięcej członków. W 1970 r. stanowili oni zaledwie 5 proc. ludności kraju. Teraz jest ich już 22 procent. Wielu z nich porzuciło właśnie katolicyzm.

  Według analityków, wzrost liczby chrześcijan ewangelicznych w Brazylii można wytłumaczyć tym, że docierają oni do ludzi z wielu sfer i są zaangażowani w politykę. Posiadają również centra modlitewne typu "drive-through" dla zajętych osób czy ośrodki rehabilitacyjne dla ludzi uzależnionych i pozbawionych środków do życia.

  Papież Franciszek planuje co prawda wizytę w slumsach, szpitalu i więzieniu w Rio de Janeiro. Komentatorzy oceniają jednak, że Kościół katolicki będzie potrzebował dużo większego wysiłku, by odzyskać tereny utracone na rzecz protestantów. W miejscu, które odwiedzi papież, jest tylko jeden kościół katolicki, a aż cztery kościoły zielonoświątkowe.

  Udostępnij


  Źródło: ChnNews.pl, Npr.org

   

  Please publish modules in offcanvas position.