Wydrukuj tę stronę

Papież Franciszek do biskupów: zastanówcie się, dlaczego ludzie odchodzą do kościołów protestanckich

niedziela, 28 lipiec 2013 06:59
papież Franciszek papież Franciszek fot. guardianlv.com

Papież Franciszek wezwał katolickich biskupów w Ameryce Łacińskiej do zmiany strategii.

W Brazylii zauważalny jest wyraźny trend odchodzenia od Kościoła katolickiego do kościołów zielonoświątkowych i charyzmatycznych. Z tej tendencji dobrze zdaje sobie sprawę pochodzący z Ameryki Łacińskiej Franciszek. Dlatego podczas przemówienia do biskupów w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro zaapelował, by zastanowili się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

- Czasami tracimy ludzi, bo nie rozumieją tego, co mówimy, bo zapomnieliśmy języka prostoty, a zaimportowaliśmy intelektualizm. Bez gramatyki prostoty Kościół traci warunki, które pozwalają mu na łowienie ludzi dla Boga - mówił papież.

- Być może Kościół okazał się zbyt słaby, zbyt daleki od ich potrzeb, być może zbyt biedny, by odpowiedzieć na ich troski. Może jest zbyt zimny, zajęty samym sobą, a może jest więźniem własnych sztywnych formułek - dodał.

Franciszek wezwał też katolików, by wobec zaistniałej sytuacji oblekli się w miłosierdzie.

- Potrzebujemy Kościoła zdolnego ponownie odkryć matczyne łono miłosierdzia. Bez miłosierdzia mamy niewielkie szanse stać się częścią świata osób zranionych potrzebujących zrozumienia, przebaczenia i miłości - powiedział.

W Brazylii odsetek katolików w społeczeństwie w latach 2000-2010 zmniejszył się z 74 do 65 proc. Jednocześnie liczba protestantów wzrosła z 15 do 22 proc.


Udostępnij


Źródło: irishexaminer.com

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.