Wydrukuj tę stronę
Reklama

Historyczna rozmowa. Barack Obama wezwał prezydenta Iranu do uwolnienia więzionego pastora

poniedziałek, 30 wrzesień 2013 09:32
Barack Obama Barack Obama fot. breakingnews.ie

Prezydent USA Barack Obama i prezydent Iranu Hassan Rouhani rozmawiali telefonicznie m.in. o pastorze Saeedzie Abedinim.

Była to pierwsza rozmowa między przywódcami tych państw od 1979 roku. Trwała 15 minut. Barack Obama podkreślił swoje zaniepokojenie w związku z przetrzymywaniem trzech amerykańskich obywateli w Iranie: Roberta Levinsona, pastora Saeeda i domniemanego szpiega CIA - Amira Hekmatiego.

- Chcielibyśmy, żeby ci Amerykanie mogli powrócić do swoich rodzin - miał powiedzieć Obama.

Hassan Rouhani odebrał telefon od prezydenta USA, gdy jechał w kierunku nowojorskiego lotniska. Wracał z 68. sesji Narodów Zjednoczonych.

- Jestem bardzo wdzięczna prezydentowi Obamie, że stanął w obronie Saeeda i innych Amerykanów przetrzymywanych w Iranie. Wzywam prezydenta Rouhaniego, żeby wypuścił mojego męża, aby mógł wrócić do domu. W ostatnich dniach Iran zwolnił 80 więźniów, którzy byli przetrzymywani za swoje przekonania. Modlę się, żeby Saeed został wkrótce dodany do tej listy - powiedziała żona pastora - Naghmeh.

Wcześniej amerykański Departament Stanu niejednokrotnie potępiał więzienie Abediniego w Iranie. Listy do prezydenta Rouhaniego z prośbami o jego uwolnienie napisało ponad 100 tys. ludzi.

Choć podczas rozmowy telefonicznej Barack Obama poruszył sprawę amerykańskich więźniów w Iranie, w większości dotyczyła ona irańskiego programu nuklearnego.

Zachód obawia się, że Teheran dąży do wyprodukowania broni atomowej. Irańskie władze zapewniają jednak, że program służy wyłącznie do celów cywilnych.


Opracowanie: ChnNews.pl
Źródło: Christian Post

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.