Watykan: na widok publiczny wystawiono szczątki św. Piotra?

Reklama

Watykan: na widok publiczny wystawiono szczątki św. Piotra?

niedziela, 24 listopad 2013 18:06
Watykan: na widok publiczny wystawiono szczątki św. Piotra? kadr z emisji TVN24/Reuters TV

Czy świat ujrzał w Watykanie szczątki Piotra apostoła?

Telewizyjne kamery ukazały niewielkie fragmenty kości na ołtarzu podczas mszy celebrowanej przez papieża Franciszka. To właśnie on zdecydował o wystawieniu ich na widok publiczny w związku z zakończeniem katolickiego Roku Wiary.

Franciszek modlił się, trzymając szkatułę z kośćmi w rękach.

Jak pisze brytyjski "Guardian", do tej pory żaden papież nie rozstrzygnął definitywnie czy resztki te rzeczywiście należały do apostoła Piotra. Jedynie papież Paweł VI w 1968 roku stwierdził, że zostały one "zidentyfikowane w sposób, który może być uznany za przekonujący".

Niektórzy archeolodzy mają jednak wątpliwości.

Kości zostały odnalezione podczas wykopalisk pod Bazyliką św. Piotra po śmierci papieża Piusa XI, który chciał być pochowany w grotach wraz z dziesiątkami innych papieży. Tak pisze w swojej książce watykanista Bruno Bartoloni.

Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli monument z trumną na cześć św. Piotra i napis w jęz. greckim: "Petros eni" czyli "Piotr jest tutaj".

Badaczka greckich antyków Margherita Guarducci, która rozszyfrowała napis, dowiedziała się, że szczątki znalezione w tej trumnie otrzymał jeden z pracowników bazyliki. Trzymał je w pudełku na buty w szafie. Guarducci poinformowała o tym papieża Pawła VI, który ogłosił później, że istnieje przekonujący argument świadczący o tym, że kości należały do apostoła Piotra.

Bartoloni zaprzecza jednak tym twierdzeniom.

"Żaden papież nie pozwolił nigdy na kompleksowe badania tych resztek m.in. z powodu apokaliptycznych dokumentów, które groziły, że każdy, kto zakłóci spokój św. Piotra, padnie ofiarą najgorszego z możliwych nieszczęścia" - pisze watykanista.

W 1971 r. Paweł VI otrzymał urnę z relikwiami. Na co dzień jest ona przechowywana w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Udostępnij


Źródło: "Guardian"

Please publish modules in offcanvas position.