Warszawa

4°C

  Watykan: na widok publiczny wystawiono szczątki św. Piotra?

  Watykan: na widok publiczny wystawiono szczątki św. Piotra?

  niedziela, 24 listopad 2013 18:06
  Watykan: na widok publiczny wystawiono szczątki św. Piotra? kadr z emisji TVN24/Reuters TV

  Czy świat ujrzał w Watykanie szczątki Piotra apostoła?

  Telewizyjne kamery ukazały niewielkie fragmenty kości na ołtarzu podczas mszy celebrowanej przez papieża Franciszka. To właśnie on zdecydował o wystawieniu ich na widok publiczny w związku z zakończeniem katolickiego Roku Wiary.

  Franciszek modlił się, trzymając szkatułę z kośćmi w rękach.

  Jak pisze brytyjski "Guardian", do tej pory żaden papież nie rozstrzygnął definitywnie czy resztki te rzeczywiście należały do apostoła Piotra. Jedynie papież Paweł VI w 1968 roku stwierdził, że zostały one "zidentyfikowane w sposób, który może być uznany za przekonujący".

  Niektórzy archeolodzy mają jednak wątpliwości.

  Kości zostały odnalezione podczas wykopalisk pod Bazyliką św. Piotra po śmierci papieża Piusa XI, który chciał być pochowany w grotach wraz z dziesiątkami innych papieży. Tak pisze w swojej książce watykanista Bruno Bartoloni.

  Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli monument z trumną na cześć św. Piotra i napis w jęz. greckim: "Petros eni" czyli "Piotr jest tutaj".

  Badaczka greckich antyków Margherita Guarducci, która rozszyfrowała napis, dowiedziała się, że szczątki znalezione w tej trumnie otrzymał jeden z pracowników bazyliki. Trzymał je w pudełku na buty w szafie. Guarducci poinformowała o tym papieża Pawła VI, który ogłosił później, że istnieje przekonujący argument świadczący o tym, że kości należały do apostoła Piotra.

  Bartoloni zaprzecza jednak tym twierdzeniom.

  "Żaden papież nie pozwolił nigdy na kompleksowe badania tych resztek m.in. z powodu apokaliptycznych dokumentów, które groziły, że każdy, kto zakłóci spokój św. Piotra, padnie ofiarą najgorszego z możliwych nieszczęścia" - pisze watykanista.

  W 1971 r. Paweł VI otrzymał urnę z relikwiami. Na co dzień jest ona przechowywana w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

  Udostępnij


  Źródło: "Guardian"

  Please publish modules in offcanvas position.