Chorwaci przeciwko małżeństwom homoseksualnym

Reklama

Chorwaci przeciwko małżeństwom homoseksualnym

poniedziałek, 02 grudzień 2013 18:47
w Chorwacji nie będzie małżeństw homoseksualnych w Chorwacji nie będzie małżeństw homoseksualnych

Zwycięstwo obrońców tradycyjnej rodziny w Chorwacji.

W referendum Chorwatom zadano pytanie: "Czy zgadzasz się, że małżeństwo to związek pomiędzy mężczyzną i kobietą?". 65 procent głosujących odpowiedziało twierdząco.

W rezultacie do chorwackiej konstytucji zostanie wprowadzona poprawka ustanawiająca małżeństwo jako związek wyłącznie mężczyzny i kobiety. W praktyce oznacza to zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych.

Referendum zostało zainicjowane przez miejscowe katolickie stowarzyszenie "W imię rodziny", które zebrało 750 tys. podpisów (Chorwacja liczy 4,2 mln ludności). Głosowanie poparła konserwatywna opozycja. Przeciwko byli rządzący, w tym prezydent i premier. W związku z taką liczbą podpisów parlament referendum rozpisać jednak musiał.

- Wynik referendum nie może być powodem dla nowych podziałów. Mamy poważne gospodarcze i społeczne problemy. Nie warto koncentrować się na takich sprawach - powiedział prezydent Ivo Josipovic.

Innego zdania byli jednak katolicy, którzy według oficjalnych danych stanowią 87 proc. chorwackiego społeczeństwa.

- Pokazaliśmy, że wiemy, podobnie jak Dawid w walce z Goliatem, jak kierować nasze kamienie z procy w tym samym kierunku - powiedziała Zeljka Markic, która pomagała w zbieraniu podpisów do organizacji referendum.

W lipcu Chorwacja została 28. państwem członkowskim Unii Europejskiej. Chorwaci podczas referendum najwyraźniej nie przejmowali się jednak legalizacją małżeństw jednopłciowych w takich krajach Wspólnoty jak Francja, Wielka Brytania czy Hiszpania.

Udostępnij


Źródło: Christian Post

Please publish modules in offcanvas position.