Na czele państwa ukraińskiego stanął protestancki kaznodzieja

Reklama

Na czele państwa ukraińskiego stanął protestancki kaznodzieja

niedziela, 23 luty 2014 19:22
Ołeksandr Turczynow Ołeksandr Turczynow fot. inforos.ru

Ołeksandr Turczynow, zgodnie z postanowieniem parlamentu, pełni obowiązki prezydenta Ukrainy.

Po rewolucji i przewrocie na szczytach władzy rządy na Ukrainie przejęła opozycja. Wiktor Janukowycz został przez Radę Najwyższą usunięty z urzędu prezydenta. Z kolei Ołeksandr Turczynow zastąpił Wołodymyra Rybaka na stanowisku przewodniczącego Rady Najwyższej. Dziś w drodze głosowania ustanowiła go ona p.o. prezydenta kraju. Same wybory prezydenckie odbędą się 25 maja.

Należącego do partii "Batkiwszczyna" Turczynowa poparło 288 z 333 deputowanych. Po głosowaniu powiedział on, że trzeba "chronić zarówno wschód, jak i zachód, północ i południe kraju". Dodał, że potrzebne jest "utworzenie koalicyjnego rządu".

Turczynow zapewnił również, że jest gotowy ustąpić z dopiero co objętego urzędu, jeśli tylko będzie to konieczne dla osiągnięcia kompromisu negocjacyjnego podczas formowania nowego gabinetu.

Ołeksandr Turczynow jest członkiem i usługującym kościoła ewangelicznych chrześcijan-baptystów w Kijowie, a także doktorem ekonomii.

Z powodu swojej wiary był już atakowany na scenie politycznej. W 2011 r. deputowana Partii Regionów, Inna Bogosłowskaja, w telewizyjnym talk-show "Schuster Live" powiedziała, że Turczynow "chodzi do sekty".

- Nie ma wątpliwości, że pan Turczynow potrafi mówić. Ponieważ jest człowiekiem, który chodzi do sekty, wygłasza jej członkom wykłady co niedzielę. On to umie. Umie kierować oczy do nieba, kłamać i czyni to wielokrotnie - powiedziała wówczas kąśliwie Bogosłowskaja.

- Rzeczywiście, głoszę kazania w kościele ewangelicznych chrześcijan-baptystów. To protestanci, a protestanci stanowią większość w cywilizowanych państwach takich jak USA czy Szwajcaria - odpowiadał deputowany "Batkiwszczyny".

- Czy to kościół kanoniczny? - spytała członkini Partii Regionów.

- Nie wiem, co pani rozumie, mówiąc "kanoniczny", ale chcę powiedzieć, że tam, gdzie u władzy są protestanci, tam jest porządek, bo oni przynajmniej nie biorą łapówek - odpowiedział Turczynow.

Oskarżenie o "sekciarstwo" deputowanego wywołało wówczas oburzenie wśród wielu osób wierzących.

W 2007 roku chrześcijańskie portale In Victory i Christian Telegraph uznały Turczynowa za polityka roku.

Co ciekawe, Turczynow jest również autorem powieści science-fiction. Jedna z nich pt. "Iluzja strachu" doczekała się ekranizacji w reżyserii Aleksandra Kirijenki.

Poniżej wideo z jednego z kazań Turczynowa oraz z jego telewizyjnej dyskusji z deputowaną Inną Bogosłowską.

Udostępnij

Źródło: mirvam.org, interia.pl

Please publish modules in offcanvas position.