Rosyjska interwencja na Krymie. Oto reakcje poszczególnych Kościołów

Reklama

Rosyjska interwencja na Krymie. Oto reakcje poszczególnych Kościołów

niedziela, 02 marzec 2014 17:22
Rosyjska interwencja na Krymie. Oto reakcje poszczególnych Kościołów fot. lragir.com

Rosyjscy żołnierze na Krymie. W ukraińskiej armii pełna gotowość bojowa. Jaka jest reakcja Kościołów?

W Watykanie papież Franciszek wystosował apel po modlitwie Anioł Pański:

„Drodzy bracia i siostry, jeszcze raz proszę was o modlitwę za Ukrainę, która znajduje się w bardzo niepewnej sytuacji. Gorąco pragnę, aby wszyscy, którzy tworzą ten kraj, starali się przezwyciężyć nieporozumienia i razem budować przyszłość. Zarazem zwracam się z usilnym apelem do wspólnoty międzynarodowej, aby wspierała wszelkie inicjatywy służące dialogowi i zgodzie”.

Reakcja rosyjskiego Kościoła prawosławnego na wydarzenia na Ukrainie nie jest jednoznaczna. Patriarcha Cyryl na stronie internetowej Cerkwi napisał, że modli się, by na ukraińskiej ziemi nie było więcej ofiar. Podkreślił, że władza w Kijowie powinna nie dopuścić do jakiejkolwiek przemocy i bezprawia. Dodał jednocześnie, że ukraiński naród powinien sam, bez oddziaływania z zewnątrz, określić swoją przyszłość. Cyryl wskazał również na historyczne "braterstwo" narodów rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego.

Dużo ostrzejsza była jednak wypowiedź rzecznika Cerkwi - o. Wsiewołoda Czaplina. Rosyjską kampanię wojskową nazwał on "misją dla obrony wolności i samostanowienia" mieszkańców Ukrainy. Wyraził też nadzieję, że ta "misja" nie napotka na opór, który mógłby doprowadzić do starć na dużą skalę. Czaplin podkreślił także, że w ostatnich dniach po obu stronach rosyjsko-ukraińskiej granicy wielu ludzi, w tym prawosławnych, wzywało władze Rosji do obrony tych, którzy są poddawani "presji na tle językowym i nie rozumieją jak w obecnej rzeczywistości bronić swojego prawa do cywylizacyjnego wyboru".

Z kolei Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WSCiRO) wezwała Federację Rosyjską do "upamiętania się i zatrzymania agresji przeciwko Ukrainie", a także do wycofania wojsk z ukraińskiego terytorium.

Rada podkreśliła, że na Ukrainie "nie dochodzi do prześladowań na tle językowym, narodowościowym czy religijnym". Dlatego, według jej członków, "próby rosyjskiej propagandy, by przedstawić wydarzenia na Ukrainie jako faszystowski przewrót i zwycięstwo ekstremistów, absolutnie nie odpowiadają rzeczywistości".

Rada zwróciła się do rosyjskich chrześcijan.

"Nie wierzcie propagandzie, która rozpala wrogość pomiędzy naszymi narodami. Chcemy nadal budować z Rosją przyjacielskie, braterskie stosunki jako suwerenne niepodległe państwo" - podkreślono.

Zwrócono się także do USA, Wielkiej Brytanii, UE, ONZ i OBWE o powstrzymanie Rosji przed dalszą eskalacją konfliktu.

Pod apelem Rady podpisali się: patriarcha Filaret z ukraińskiego Kościoła prawosławnego patriarchatu kijowskiego, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego - abp Swiatosław, biskup Kościoła chrześcijan wiary ewangelicznej Ukrainy - Michaił Panoczko, przewodniczący Wszechukraińskiego Aliansu Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów - Wiaczesław Nesteruk, przewodniczący ukraińskiej konferencji Kościoła adwentystów dnia siódmego - Wiktor Aleksiejenko, bp Kościoła luterańskiego - Wiaczesław Gorpinczuk, biskup ukraińskiego Kościoła Ewangelicznego - Leonid Padun oraz główny rabin Kijowa i Ukrainy - Jakov Dov Blaich.

Udostępnij


Źródło: pl.radiovaticana.va, interfax-religia, invictory.com

Please publish modules in offcanvas position.