Wydrukuj tę stronę

List do Putina: "znamy pana jako głęboko wierzącego chrześcijanina"

czwartek, 06 marzec 2014 19:31
Władimir Putin Władimir Putin

Władimir Putin musi wziąć pod uwagę odpowiedzialność nie tylko przed ludźmi, ale i przed Bogiem.

List do prezydenta Federacji Rosyjskiej napisał biskup lwowski i halicki ukraińskiego Kościoła prawosławnego patriarchatu moskiewskiego - Filaret.

Duchowny wyraża zaniepokojenie działaniami Rosji na Krymie.

"Dziś nie możemy używać już wymijających sformułowań. Trzeba postępować zgodnie z Ewangelią: "Niechaj więc mowa wasza będzie: tak - tak, nie - nie, bo co ponadto jest, to jest od złego (Mt. 5,37)" - pisze.

bp Filaret fot. pravmir.ruFilaret odwołuje się następnie do wiary Putina.

"Znamy Pana jako głęboko wierzącego prawosławnego chrześcijanina. Jednak działania rosyjskich formacji wojskowych, których głównym dowódcą jest właśnie Pan, niepokoją i budzą zdumienie prawosławnego narodu ukraińskiego" - zaznacza.

Biskup podkreśla, że Ukraina zdoła pokonać wszelkie trudności samodzielnie, bez pomocy jakiejkolwiek obcej armii.

Filaret przypomina też Putinowi o odpowiedzialności przed Bogiem.

"Szanowny Władimirze Władimirowiczu, jako prawosławny pasterz, chciałbym ostrzec Pana w związku z odpowiedzialnością przed Bogiem za Pana działania, które mogą doprowadzić do bratobójczej wojny pomiędzy bratnimi prawosławnymi narodami. W tym, co obecnie się dzieje, widzimy zupełne szaleństwo, ponieważ Bóg jest absolutnym Rozumem, a określony przez Boga porządek życia jest przejawem Jego rozumu. Przeciwieństwem jest szaleństwo i grzech".

Biskup dodaje, że "nie może milczeć, kiedy widzi w oczach wierzących ludzi trwogę i ból". Przypomina, że uczestnicy misji, uznawanej przez Rosję za "pokojową", blokują lotniska, przejmują instytucje państwowe i rozbrajają jednostki wojskowe Ukrainy, stawiając im ultimatum, co stanowi pogwałcenie zasad prawa międzynarodowego.

Na koniec Filaret podkreśla, że tylko wycofanie wojsk z terytorium Ukrainy pomoże zachować "pokój Chrystusowy" pomiędzy Rosją i Ukrainą i ich narodami.

"Inne wyjście z sytuacji doprowadzi nas do strasznego sądu Pana naszego Jezusa Chrystusa" - kończy swój list duchowny.

Udostępnij

Źródło: mirvam.org  

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.