Warszawa

2°C

  Papież Franciszek: przestrzeganie przykazań nie daje zbawienia. Jest ono możliwe tylko...

  Papież Franciszek: przestrzeganie przykazań nie daje zbawienia. Jest ono możliwe tylko...

  wtorek, 25 marzec 2014 18:34
  papież Franciszek papież Franciszek

  Ewangeliczne przesłanie papieża Franciszka.

  Podczas homilii w Domu św. Marty w Watykanie papież podkreślił ważność pokory w życiu wierzącego.

  Odwołał się przy tym do fragmentu Ewangelii, który opowiada o tym, jak Jezus został przyjęty w swoim rodzinnym mieście - Nazarecie.

  Przypomniał, że Chrystus powiedział wówczas: "żaden prorok nie jest uznawany w swojej ojczyźnie". Zbawiciel nie mógł też tam dokonać wielu cudów, ponieważ mieszkańcy "nie mieli wiary".

  W Nazarecie Jezus przytoczył dwie biblijne historie: uzdrowienia trędowatego i spotkania Eliasza z wdową z Sarepty, która została uratowana od głodu.

  - Trędowaci i wdowy w tamtych czasach byli wyrzutkami społeczeństwa - przypomniał Franciszek.

  A jednak, jak podkreślił, to właśnie oni przyjmowali proroków i byli zbawiani, podczas gdy mieszkańcy Nazaretu nie przyjęli Jezusa, bo "czuli się mocni w swojej wierze". Byli tak przekonani co do tego, że wiernie przestrzegają przykazań, że nie odczuwali potrzeby innego zbawienia.

  - Tragedią jest przestrzeganie przykazań bez wiary. Mówienie: "zbawiam siebie, bo chodzę do synagogi co sobotę, staram się przestrzegać przykazań. Nie chcę słyszeć o tym, że trędowaty lub wdowa są ode mnie lepsi! To są wyrzutki!" - ostrzegł papież.

  Dodał następnie: "to jest droga pokory - poczuć się na marginesie i zrozumieć, że potrzebujemy zbawienia od Pana. Tylko On nas zbawia, nie nasze przestrzeganie prawa. Tamtym ludziom się to nie podobało. Byli rozgniewani i chcieli Jezusa zabić".

  Papież wyjaśnił także, co oznacza prawdziwa pokora.

  - Chrześcijańska pokora nie polega na tym, że powiesz: "nie jestem ważny" i ukryjesz swoją pychę. Nie, chrześcijańska pokora to mówienie prawdy: "jestem grzesznikiem". To Bóg nas zbawia. Prośmy o łaskę pokory, byśmy mogli przyjąć zbawienie Pańskie - zaapelował Franciszek.

  Udostępnij

  Źródło: radiovaticana.va

   

  Please publish modules in offcanvas position.