Wydrukuj tę stronę
Reklama

Ukraiński duchowny odpowiada, jak powstrzymać rosyjską agresję

piątek, 28 marzec 2014 11:03
Ukraiński duchowny odpowiada, jak powstrzymać rosyjską agresję fot. topwar.ru

Kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy stacjonuje przy granicy z Ukrainą. Dojdzie do ataku?

W tej sprawie do Ukraińców zwrócił się patriarcha ukraińskiego Kościoła prawosławnego patriarchatu kijowskiego - Filaret.

"Wróg już napadł na nasze państwo, okupuje część ukraińskiej ziemi. Bez wypowiedzenia wojny rząd Rosji rozpoczął wojnę z Ukrainą. Teraz od każdego z nas zależy czy kremlowska agresja się na tym zatrzyma czy też Rosja pójdzie na otwartą wojnę z ukraińskim narodem" - uważa duchowny.

Jego zdaniem, na drodze planom Rosji może stanąć nie tyle broń czy pomoc z zewnątrz, co, przede wszystkim, siła ducha i jedność narodu ukraińskiego.

"Jeśli my, obywatele Ukrainy, należąc do różnych narodowości, wyznań i ruchów politycznych, będziemy jednością jako naród i jeśli jako jedno staniemy w obronie naszej państwowości, niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej, to wrogie plany nie spełnią się" - podkreślił Filaret.

Następnie zaapelował:

"Właśnie dlatego w tym odpowiedzialnym czasie zwracam się do każdego: zakończcie kłótnie i wrogość, odłóżcie niezgodę i osobiste interesy, nie rozpowszechniajcie panicznych nastrojów i sami nie poddawajcie się panice. Przyszłość jednolitej Ukrainy, naszego wspólnego domu, jest teraz ważniejsza niż sprawy, które nas dzielą".

Patriarcha wyraził przekonanie, że Ukraińcy zdołają godnie przejść przez wszystkie próby.

"Po stronie ukraińskiego narodu jest prawda i Bóg, ponieważ nie życzymy nikomu zła. Chcemy żyć w swoim domu, niepodległej Ukrainie, w pokoju i przyjaźni z sąsiadami. Wierzę, że dzięki naszej jedności, sile ducha i wzajemnemu wsparciu z Bożą pomocą zdołamy godnie przejść przez wszystkie obecne próby" - zaznaczył.

Niepokój społeczności międzynarodowej oprócz licznych oddziałów stacjonujących przy ukraińskiej granicy budzą manewry prowadzone przez armię Rosji. Na południu, w Kraju Krasnodarskim, odbywają się ćwiczenia lotnicze. Wojska rakietowe ćwiczą w obwodzie kaliningradzkim i na Syberii. Ćwiczenia odbyły się również w Abchazji czy Naddniestrzu. Pojawiły się także doniesienia o testach gotowości bojowej rosyjskich samolotów w bazach w Armenii.

Udostępnij

Opracowanie: ChnNews.pl
Źródło: liga.net, TVP, tvn24.pl

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.