Wydrukuj tę stronę

Na brytyjskim uniwersytecie przeprowadzono analizę możliwości biblijnej arki Noego. Okazało się, że...

sobota, 05 kwiecień 2014 15:49
wizualizacja arki Noego wizualizacja arki Noego fot. telegraph.co.uk

Na brytyjskim Uniwersytecie Leicester przeprowadzono naukową analizę możliwości arki zbudowanej przez Noego.

Po analizie przeprowadzonej w oparciu o dane zapisane w Biblii, grupa studentów fizyki i astronomii ustaliła, że arka mogła transportować 70 tysięcy zwierząt bez ryzyka zatonięcia. Choć badacze nie są pewni czy w arce udałoby się pomieścić po parze z każdego zwierzęcia, są przekonani, że łódź byłaby w stanie je udźwignąć.

Według przeprowadzonego wcześniej badania, w czasach Noego istniało około 35 tys. gatunków zwierząt. A zatem w tej ogromnej łodzi zmieściłoby się po parze z każdego.

Badacze ustalili, że arka miała około 144 metrów długości.

- Analizując wymiary arki i gęstość wody, byliśmy w stanie obliczyć siłę wyporową. To oznacza, że udało nam się ocenić całkowitą masę, jaką mogła unieść arka zanim siła grawitacji pokonałaby siłę wyporową - tłumaczy obliczenia 21-letni student Benjamin Jordan.

Młodzi badacze przyznają, że Biblia i tym razem miała rację.

- Biblii nie postrzega się raczej jako dokładnego źródła informacji pod względem naukowym, więc byliśmy dość zdziwieni, kiedy odkryliśmy, że arka dałaby sobie radę - mówi 22-letni student Thomas Morris.

Studenci przedstawili wynik swojego badania w magazynie "Journal of Physics". To magazyn studencki prowadzony przez uniwersytecki wydział fizyki i astronomii.

- Studenci mogą wybierać różne tematy pracy i stosować podstawową fizykę zarówno do zagadnień dziwnych, wspaniałych, jak i wziętych z życia codziennego - skomentował badanue wykładowca wydziału, dr Mervyn Roy.

Być może, studenci postanowili przeprowadzić badanie w związku z pojawieniem się w kinach filmu "Noe". Jest on wyświetlany również w Polsce.

Udostępnij

Źródło: telegraph.co.uk, news.com.au

 

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.