Warszawa

0°C

  Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, przeciwny rozdziałowi państwa od Kościoła

  Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, przeciwny rozdziałowi państwa od Kościoła

  sobota, 26 kwiecień 2014 13:01
  David Cameron David Cameron fot. thedrum.com

  Rozdział państwa od Kościoła jest w obecnych czasach bardzo popularny, ale czy rzeczywiście słuszny?

  Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, oświadczył, że nie zgadza się z liderem liberałów, Nickiem Cleggiem, w tej sprawie.

  - Myślę, że obecny system działa dobrze w naszym kraju. Wielka Brytania to państwo chrześcijańskie. Mamy Kościół o ustalonej pozycji - powiedział Cameron.

  Jego zdaniem, oddzielenie państwa od Kościoła jest od dawna "pomysłem liberałów, a nie konserwatystów".

  Wcześniej Nick Clegg powiedział: "Na dłuższą metę lepiej dla Kościoła i ludzi wiary, lepiej dla anglikanów byłoby, gdyby Kościół i państwo stanęły na dwóch oddzielnych stopach. Nie stanie się to jednak w ciągu jednego wieczoru. To pewne".

  David Cameron został skrytykowany za nazwanie Wielkiej Brytanii "chrześcijańskim krajem" przez grupę naukowców i pisarzy, którzy podkreślili, że Wielka Brytania jest "pluralistycznym społeczeństwem". Zwrócili także uwagę na obecność w nim ludzi niewierzących.

  Więź pomiędzy Kościołem anglikańskim i państwem brytyjskim rozpoczęła się w 1534 roku, kiedy król Henryk VIII odszedł od Kościoła rzymskokatolickiego, by rozwieść się z Katarzyną Aragońską.

  Spis ludności przeprowadzony w 2011 roku wykazał, że chrześcijaństwo jest wciąż największą religią w Wielkiej Brytanii, jednak liczba osób uznających się za chrześcijan spadła z 72 proc. w 2001 roku do 59 procent.

  Udostępnij

  Źródło: Christian Today, Voice of America

  Please publish modules in offcanvas position.