Wydrukuj tę stronę
Reklama

Nowy prezydent Ukrainy w mowie inauguracyjnej powołał się na słowa Jezusa

sobota, 07 czerwiec 2014 18:33
Petro Poroszenko Petro Poroszenko fot. golos-ameriki.ru

Petro Poroszenko nowym prezydentem Ukrainy. Odwołuje się do Pisma Świętego.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia przysięgał na konstytucję i na Biblię.

W swoim pierwszym przemówieniu w nowej roli podkreślił, że Ukraińcy nie będą mogli czuć się bezpieczni dopóki nie zostaną uregulowane stosunki Kijowa z Moskwą. Dlatego Poroszenko chce, aby Memorandum Budapeszteńskie, w którym w 94. roku mocarstwa (w tym Rosja) gwarantowały bezpieczeństwo Ukrainie, zostało zastąpione przez inne wiążące porozumienie. Powołał się przy tym na słowa Jezusa, gdy św. Piotr odciął ucho słudze arcykapłana.

"Użyję całego swojego dyplomatycznego doświadczenia, żeby doprowadzić do podpisania nowego porozumienia, które zastąpiłoby Memorandum Budapeszteńskie. Powinno ono zawierać bezpośrednie i wiarygodne gwarancje pokoju i bezpieczeństwa łącznie ze wsparciem wojskowym w przypadku zagrożenia integralności terytorialnej. Każdy agresor na granicy Ukrainy powinien przypomnieć sobie ewangeliczną mądrość: "kto mieczem wojuje, od miecza ginie".

Nowy prezydent Ukrainy zaznaczył, że chce pokoju.

- Nie chcę wojny, nie pragnę zemsty, choć mam przed oczami ogromne ofiary, które złożył naród ukraiński - oświadczył.

Poroszenko podkreślił ponadto, że anektowany przez Rosję Krym "był, jest i będzie ukraiński". Wyjawił, że powiedział o tym "rosyjskim władzom" podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Przypomnijmy, że również pełniący obowiązki prezydenta do dnia dzisiejszego Ołeksandr Turczynow jest osobą wierzącą, konkretnie baptystą. Petro Poroszenko jest wyznawcą prawosławia.

Poniżej ceremonia zaprzysiężenia nowej głowy państwa ukraińskiego.

Udostępnij

Źródło: lb.ua

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.