Sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelicznego chwali papieża i przeprasza katolików

Reklama

Sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelicznego chwali papieża i przeprasza katolików

poniedziałek, 04 sierpień 2014 18:23
Geoff Tunnicliffe Geoff Tunnicliffe fot. radiovaticana.va

Najpierw protestantów przeprosił papież. Teraz przeprosiny poszły w drugą stronę.

Przypomnijmy, że zwierzchnik Kościoła katolickiego odwiedził niedawno kościół zielonoświątkowy we Włoszech. Wizyta miała ekumeniczny charakter. Papież opowiedział się przeciwko podziałom wśród chrześcijan. Przeprosił też za prześladowania zielonoświątkowców pod rządami faszystowskiego rządu Włoch w latach 20. i 30. ubiegłego wieku (Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelicznego, dr Geoff Tunnicliffe, postanowił w odpowiedzi przeprosić katolików za dyskryminację ze strony ewangelicznych chrześcijan.

- Mam nadzieję, że ten akt papieża Franciszka odbije się echem na świecie, zwłaszcza w tych krajach, w których mają miejsce znaczące napięcia pomiędzy katolikami i ewangelicznymi chrześcijanami - cytuje wypowiedź Tunnicliffe'a Radio Watykańskie.

- Muszę jednak powiedzieć także to: przyznaję, że w historii dochodziło do sytuacji, w których protestanci, w tym ewangeliczni chrześcijanie, dyskryminowali katolickich chrześcijan. Jest mi naprawdę przykro za tego rodzaju działania, ponieważ choć możemy nie zgadzać się pod względem teologicznym, nigdy nie powinno to prowadzić do dyskryminacji czy prześladowań drugiej strony - oświadczył sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelicznego.

Dr Geoff uważa, że zachowanie papieża Franciszka stanowiło wzór dla innych.

- Wszyscy potrzebujemy uznawać nasze wady i prosić siebie nawzajem o przebaczenie. Myślę, że papież Franciszek dał wspaniały przykład - stwierdził Tunnicliffe.

Według niego, "oficjalne rozmowy pomiędzy katolikami i ewangelicznymi chrześcijanami stanowią istotną część ekumenicznej podróży".

Tunnicliffe uważa ponadto, że budowanie relacji w ramach Ciała Chrystusa jest bardzo ważne.

- Jezus w 17. rozdziale Ewangelii Jana jasno wzywa nas, byśmy byli jedno. Choć istnieją różnice pomiędzy chrześcijańskimi denominacjami, w sednie mamy wiele dziedzin wspólnych - powiedział.

Sekretarz wyjawił także, że dialog ekumeniczny nie kończy się na słowach. On naprawdę postępuje.

- Kończymy właśnie nasz drugi oficjalny dialog teologiczny, który identyfikuje dziedziny wspólnej troski i te, w których wciąż się różnimy... Myślę jednak, że to, że papież Franciszek wyciąga rękę do ewangelicznych chrześcijan, dobrze zapowiada przyszłe rozmowy, ponieważ pozwoli nam to na głębszą interakcję - oznajmił.

Dr Tunnicliffe był jednym z członków ewangelicznej delegacji, która odwiedziła wcześniej papieża w Watykanie. Oprócz niego, jej członkami byli także między innymi: Kenneth Copeland, James i Betty Robison, a także John i Carroll Arnott.

Tunnicliffe stoi na czele Światowego Aliansu Ewangelicznego od maja 2005 roku. Organizacja ta reprezentuje około 650 mln chrześcijan na świecie.

Udostępnij
 


Źródło: Christian Post, Radio Watykańskie

Please publish modules in offcanvas position.