Były prezydent Izraela do papieża: trzeba stworzyć Organizację Religii Zjednoczonych

Reklama

Były prezydent Izraela do papieża: trzeba stworzyć Organizację Religii Zjednoczonych

czwartek, 04 wrzesień 2014 18:03
Szimon Peres i papież Franciszek Szimon Peres i papież Franciszek fot. timesofisrael.com

Zaskakująca propozycja byłego prezydenta Izraela - Szimona Peresa ws. religii.

Peres zaproponował utworzenie ONZ religii, inaczej Organizację Religii Zjednoczonych.

- ONZ się przeżyło. Potrzebujemy Organizacji Religii Zjednoczonych, ONZ religii - powiedział Peres w wywiadzie dla Famiglia Cristiana.

Jego zdaniem, byłby to "najlepszy sposób walki z terrorystami, którzy zabijają w imię wiary". Podkreślił, że "większość ludzi nie jest taka jak oni - praktykuje swoją religię, nikogo nie zabijając, a nawet o tym nie myśląc".

- Myślę też, że powinna powstać Karta Religii Zjednoczonych, tak jak jest Karta Narodów Zjednoczonych. Nowa karta stwierdzałaby w imieniu wszystkich religii, że podrzynanie ludziom gardeł albo masakry, jakie widzieliśmy w ostatnich tygodniach, nie mają nic wspólnego z religią. Taką propozycję złożyłem papieżowi - powiedział Szimon Peres.

91-letni laureat Pokojowej Nagrody Nobla podkreślił, że dziś "stajemy w obliczu setek, a możliwe, że nawet tysięcy organizacji terrorystycznych, których celem jest zabijanie w imię Boga".

- Jest to wojna zupełnie nowego rodzaju w porównaniu z tymi z przeszłości. Jest inna pod względem technicznym, ale przede wszystkim, jeśli chodzi o powody, dla których jest prowadzona. Mamy do tego ONZ. To organizacja polityczna, ale nie ma ani armii, które posiadają narody ani silnego przekonania, jakie budzi religia - dodał.

Peres uważa, że potrzebny jest "niekwestionowany autorytet moralny, który powie wyraźnie, że Bóg czegoś nie chce albo na coś nie pozwala".

Jego zdaniem, na czele Organizacji Religii Zjednoczonych powinien stanąć papież Franciszek. 

- Kiedy patrzę dookoła, dostrzegam jedno - być może po raz pierwszy w historii Ojciec Święty jest przywódcą mającym poszanowanie wielu ludzi, także różnych religii i ich przedstawicieli. Może on być tak naprawdę jedynym przywódcą, jakiego rzeczywiście respektują. Stąd pomysł, by zaproponować to Franciszkowi - wyjaśnił były prezydent Izraela (przestał pełnić urząd 24 lipca tego roku).

Papież przyjął pomysł z zainteresowaniem. Nie podjął żadnego osobistego zobowiązania, ale zapewnił Peresa, że istnieją w Watykanie instytucje, które zajmują się podobnymi inicjatywami. Chodzi o papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego i Radę Sprawiedliwość i Pokój.

- Papież przez dłuższy czas rozmawiał z panem Peresem, którego uznaje za człowieka pokoju i choć nie wydano oficjalnych oświadczeń, długość tej rozmowy świadczy o tym, że propozycje Szimona Peresa zainteresowały papieża - powiedział rzecznik Watykanu - o. Federico Lombardi.

Tego samego dnia papieżowi wizytę złożył jordański książę - El Hassan bin Talal. To spotkanie również było poświęcone dialogowi międzyreligijnemu.

Udostępnij
 

 

Źródło: Vatican Insider/La Stampa, Catholic News Agency

Please publish modules in offcanvas position.