Wydrukuj tę stronę

Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego przyznał, że miewa wątpliwości co do istnienia Boga

poniedziałek, 22 wrzesień 2014 09:56
abp Justin Welby abp Justin Welby fot. diecezja Bristol/You Tube

Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, Justin Welby, zaskoczył swoją wypowiedzią.

Przyznał on w wywiadzie, że czasami ma wątpliwości co do istnienia Boga. Dodał jednak, że w wierze istnieje przestrzeń dla zwątpienia i że Bóg pozostaje wierny nawet jeżeli wierni nie są ludzie.

- Oczywiście, bywają momenty, kiedy myślisz: "czy Bóg istnieje?", "gdzie jest Bóg?" - wyznał arcybiskup Canterbury. Dodał, że również w Biblii są fragmenty poświęcone zwątpieniu.

"Uwielbiam Psalmy. Jeżeli spojrzymy na Psalm 88, to jest on pełny zwątpienia. Pewnego dnia modliłem się o coś, gdy biegałem, a na końcu powiedziałem Bogu: "wszystko w porządku, ale czy nie nadszedł czas, żebyś coś zrobił, jeżeli jesteś". Tego raczej nie powinien powiedzieć arcybiskup Canterbury - przyznał Welby.

Dodał jednak:

"To nie chodzi o uczucia, a o fakt, że Bóg jest wierny. Niezwykłe w byciu chrześcijaninem jest to, że On jest wierny, kiedy my nie jesteśmy".

Welby stwierdził, że chrześcijanie nie posiadają odpowiedzi na problematyczne pytania takie jak "dlaczego Bóg pozwala na cierpienie?", ale zaznaczył:

"Wiemy o Jezusie. Nie możemy odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie są na świecie. Nie możemy wyjaśnić cierpienia i masy innych rzeczy, ale wiemy o Jezusie. Możemy o Nim mówić. Ja zawsze to robię, bo na większość innych pytań nie potrafię odpowiedzieć".

Rzecznik Kościoła anglikańskiego tak odniósł się do słów arcybiskupa:

"Arcybiskup mówił obszernie o tym, dlaczego wierzy w Boga i jak wiara Jezusa Chrystusa przemieniła jego życie. Komentarze złożył w odpowiedzi na pytanie o ty czy kiedykolwiek zmagał się ze zwątpieniem."

Justin Welby jest arcybiskupem Canterbury od marca ubiegłego roku.

Wspomniany wywiad z nim można obejrzeć poniżej (jęz. angielski).

Udostępnij

Źródło: Christian Post