Wydrukuj tę stronę

Przywódca jednego z Kościołów faworytem do Pokojowej Nagrody Nobla

niedziela, 05 październik 2014 08:51
Przywódca jednego z Kościołów faworytem do Pokojowej Nagrody Nobla fot. orthodoxbahamas.com

Już w nadchodzącym tygodniu poznamy laureatów Nobli, w tym Pokojowej Nagrody Nobla.

Ocenia się, że faworytem do otrzymania tego wyróżnienia jest papież Franciszek. Gdyby rzeczywiście tak się stało, to zostałby pierwszym papieżem z tą nagrodą. 

Franciszek jest jednym z 278 nominowanych. Większość to pojedyncze osoby, choć jest także 40 organizacji.

Są między innymi: Edward Snowden, który ujawnił wiele amerykańskich tajemnic dotyczących inwigilacji, Malala Yousafzai - młodziutka Pakistanka działająca na rzecz praw i edukacji kobiet czy... Władimir Putin.

Papieża za faworyta uznają bukmacherzy Paddy Power, przyjmując kurs 9/4, a także Kristian Berg Harpviken, dyrektor Pokojowego Instytutu Badań w Oslo (PRIO). Na jego liście za papieżem znaleźli się: Snowden, Yousfzai oraz Denis Mukwege - chirurg z Kongo, którego działania odegrały znaczącą rolę w walce z przemocą na tle seksualnym.

PRIO pisze: "Od objęcia papiestwa 13 marca 2013 r. papież Franciszek zwrócił uwagę na los ubogich, a także potrzebę nowego podejścia do rozwoju i ekonomicznej redystrybucji".

Instytut przypomina, że papież, przemawiając na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w styczniu 2014 r., wezwał do "nowej, głębokiej i szerokiej odpowiedzialności w imieniu wszystkich".

"Poza znakomitymi wysiłkami na rzecz ubogich papież Franciszek wzbudził także nadzieje na reformę Kościoła katolickiego. Zdecydował się na skromniejszą prezencję od swoich poprzedników, szeroko korzysta z mediów społecznościowych i sygnalizuje dostępność dla zwykłych ludzi" - podkreślono.

Laureat pokojowego Nobla otrzyma 1,24 mln dolarów.

Udostępnij

Źródło: Christian Today

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.