Ujawniono listę zniżek dla kardynałów w Watykanie. Jest zaskoczenie

Reklama

Ujawniono listę zniżek dla kardynałów w Watykanie. Jest zaskoczenie

piątek, 10 październik 2014 12:21
kardynałowie kardynałowie fot. polisblog.it

Włoski dziennik La Repubblica opublikował listę przywilejów przyznawanych kardynałom w Watykanie.

Chodzi między innymi o setki paczek papierosów. Z dopuszczalnych 500 paczek na 200 przysługuje zniżka w wysokości 20 procent.

Jak relacjonują polskie media, tyle papierosów może nabyć każdy kardynał w watykańskim sklepie. Serwis thelocal.it sugeruje tymczasem, że Watykan w sumie kupuje 500 paczek.

Od dawna nikt nie widział żadnego purpurata z papierosem, przynajmniej publicznie. "La Repubblica" pisze, że duchowni kupują je głównie na prezenty.

Kolejny przywilej to 400 litrów paliwa miesięcznie ze zniżką do 15 procent na watykańskiej stacji benzynowej. Specjalne bony umożliwiają kardynałom zniżkowe tankowanie także poza Watykanem.

Inne ulgi kardynałowie mają na żywność i odzież w watykańskim sklepie. Poza artykułami pierwszej potrzeby otrzymują także bonifikaty np. na obligacje.

Lista kościelnych dostojników wyciekła wraz z ujawnieniem marcowego listu sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego księdza Fernando Velgeza Alzagi do kardynała George'a Pella. Ksiądz Alzaga informował kardynała o przywilejach, w kontekście konieczności reform finansowych, jakich potrzebuje gospodarka Watykanu.

Wielu kardynałów mówi, że nigdy nie skorzystało z bonów na papierosy czy paliwo.

Watykan nie płaci za zakupione towary akcyzy ani podatku VAT.

Udostępnij

Źródło: Wp.pl, TVP Info, thelocal.it

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.