Papież Franciszek: Wielki Wybuch i ewolucja nie przeczą stworzeniu

Reklama

Papież Franciszek: Wielki Wybuch i ewolucja nie przeczą stworzeniu

wtorek, 28 październik 2014 14:30
papież Franciszek papież Franciszek fot. CNS

Według papieża, teoria o Wielkim Wybuchu wcale nie przeczy Boskiemu dziełu stworzenia. Podobnie ewolucja.

- Wielki Wybuch, który uważany jest obecnie za początek świata, nie jest sprzeczny z interwencją Boskiego stwórcy, ale jej wymaga - podkreślił, przemawiając w Papieskiej Akademii Nauk.

W podobnym tonie wypowiedział się w sprawie ewolucji.

- Ewolucja w swojej naturze nie jest niespójna z pojęciem stworzenia, gdyż ewolucja wymaga stworzenia rzeczy do ewoluowania - stwierdził.

Franciszek odniósł się także do biblijnej Księgi Rodzaju, w której opisane jest stworzenie świata przez Boga.

- Kiedy czytamy w Księdze Rodzaju o stworzeniu, ryzykujemy wyobrażeniem sobie Boga jako magika z różdżką zdolną do zrobienia wszystkiego. Ale tak nie jest - powiedział.

Wyjaśnił następnie, co ma na myśli:

"On stworzył istoty i pozwolił im się rozwijać zgodnie z naturalnymi prawami. Dał im autonomię, a jednocześnie zapewnił je o Swojej ciągłej obecności. Stworzenie było więc kontynuowane przez wieki i wieki aż stało się takie, jakie znamy dzisiaj, ponieważ Bóg nie jest demiurgiem czy magikiem, a stwórcą, który nadaje wszystkim rzeczom istotę".

Jak stwierdził, świat nie jest "dziełem chaosu", a został stworzony z miłości.

Przyznał też, że człowiek podczas stworzenia uzyskał od Boga innego rodzaju autonomię niż reszta natury. Otrzymał wolność.

- Bóg powiedział człowiekowi, by wszystko nazwał i szedł naprzód przez dzieje. To czyni go odpowiedzialnym za stworzenie, by mógł nim zarządzać, aby mogło się rozwijać aż do końca czasów - powiedział Franciszek.

Według niego, naukowcy, w szczególności naukowcy chrześcijańscy muszą zadawać pytania dotyczące przyszłości ludzkości i ziemi i eliminować zagrożenia dla środowiska.

Brytyjski "The Independent" komentuje wypowiedź Franciszka jako pójście drogą papieża Piusa XII, który "otworzył drzwi idei ewolucji i aktywnie przyjmował teorię Wielkiego Wybuchu". Gazeta odnosi się również do Jana Pawła II. Według "The Independent", polski papież poszedł jeszcze dalej i zasugerował, że ewolucja jest czymś "więcej niż hipotezą", jest "skutecznie udowodnionym faktem".

Głos zabrali już także naukowcy. Profesor i rektor Narodowego Instytutu Astrofizyki we Włoszech, Giovanni Bignami, stwierdził:

"To znaczące oświadczenie papieża. Jesteśmy bezpośrednimi potomkami Wielkiego Wybuchu, który stworzył wszechświat. Ewolucja wyszła ze stworzenia".

Z kolei profesor filozofii nauki na Uniwersytecie w Mediolanie, Giulio Giorello, wyraził zdanie, że Franciszek próbował po prostu "zmniejszyć emocje w dyskusji" z nauką.

Czytaj także: Teoria ewolucji. Wierzysz w nią Ty albo Twoi znajomi? Musisz to obejrzeć! (WIDEO)

Udostępnij

Źródło: Catholic News Service, Vatican Insider, The Independent

Please publish modules in offcanvas position.