Wydrukuj tę stronę
Reklama

Protestant wygrał wybory prezydenckie w prawosławnej Rumunii. To absolutny precedens

wtorek, 18 listopad 2014 10:28
Klaus Iohannis Klaus Iohannis fot. mondonews.ro

Protestant Klaus Iohannis nowym prezydentem Rumunii. Pokonał faworyta - premiera Victora Pontę.

42-letni Ponta był kandydatem centrolewicy, a 55-letni Iohannis centroprawicy.

Ponta podczas kampanii próbował użyć religii rywala jako narzędzia do jego dyskredytacji. Ostatecznie jednak pogratulował mu zwycięstwa.

Iohannis napisał na Facebooku: "wygraliśmy, odzyskujemy nasz kraj". Podziękował też wyborcom: "Tej nocy dzięki wam zaczyna się nowa Rumunia". Podkreślił, że nie będzie to "kraj konfliktu czy zemsty".

Iohannis jest protestantem i etnicznym Niemcem. Polska Agencja Prasowa podkreśla, że objęcie przez taką osobę najwyższego urzędu w państwie będzie w przypadku Rumunii "absolutnym precedensem".

Do polityki Iohannis wszedł w roku 2000, gdy wygrał wybory na mera niewielkiego miasta Sibiu w Siedmiogrodzie. W powszechnej opinii pokazał wówczas zdolność dobrego zarządzania miastem, przekształcając je w prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny. W czerwcu obecnego roku został liderem Partii Narodowo-Liberalnej.

Podczas kampanii wyborczej podkreślał konieczność kontynuowania walki z korupcją i uzdrowienia gospodarki.

Chociaż formalnie Rumunia nie jest republiką prezydencką, głowa państwa ma duże uprawnienia w obronności i polityce zagranicznej. Mianuje też wysokiej rangi prokuratorów, szefów wywiadu i agencji ds. walki z korupcją.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez The Pew Research Center w 2010 roku, 87,3 proc. Rumunów identyfikuje się jako prawosławni. Następnie 6,3 proc. należy do różnych odłamów protestantyzmu, 5,7 proc. wyznaje katolicyzm, 0,3 proc. islam, a 0,3 proc. to świadkowie Jehowy.

Udostępnij

Źródło: pap.pl, wyborcza.pl

 

Reklama