Warszawa

2°C

  Kolejny europejski kraj legalizuje małżeństwa i adopcję homoseksualną

  Kolejny europejski kraj legalizuje małżeństwa i adopcję homoseksualną

  sobota, 29 listopad 2014 16:38
  Kolejny europejski kraj legalizuje małżeństwa i adopcję homoseksualną fot. thescanpost.lu

  To już 12. państwo w Europie, które postanowiło zalegalizować małżeństwa homoseksualne.

  Obywatelską inicjatywę w tej sprawie popartą przez 167 tys. obywateli niewielką większością przegłosował parlament Finlandii. 105 deputowanych głosowało za, 92 było przeciw.

  Do tej pory pary jednopłciowe mogły w tym kraju zawierać związki partnerskie (od 2002 r.). Jednak, aż do teraz, Finlandia była jedynym państwem w regionie skandynawskim, który nie zezwalał na małżeństwa homoseksualne.

  Nowa ustawa sprawi, że nie będzie już rozróżnienia pomiędzy małżeństwami hetero- i homoseksualnymi. Pary gejowskie i lesbijskie będą mogły także adoptować dzieci i dzielić wspólne nazwisko.

  Nowe prawo, z powodu konieczności wprowadzenia zmian w ustawodawstwie i systemie ewidencji ludności, w praktyce zacznie obowiązywać najwcześniej w 2016 roku.

  "Finlandia powinna starać się być społeczeństwem, w którym dyskryminacja nie istnieje, prawa człowieka są przestrzegane, a dwóch dorosłych może się pobrać bez względu na orientację seksualną" - napisał centroprawicowy premier Finlandii, Alexander Stubb, przed głosowaniem.

  Przeciwnicy legalizacji argumentowali, że wszystkie dzieci powinny mieć prawo do posiadania matki i ojca.

  - Tu chodzi o przyszłość naszych dzieci i całego społeczeństwa. Takie zmiany nie powinny być wprowadzane bez dokładnego zbadania ich wpływu - mówił przed głosowaniem Mika Niikko z nacjonalistycznej Partii Finów.

  Jak podaje "Rzeczpospolita", decyzję posłów z zadowoleniem przyjął natomiast zwierzchnik fińskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, co, według gazety, "może zwiastować początek zmian w tej wspólnocie".

  "Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że nastał czas weryfikacji naszej koncepcji małżeństwa" - cytuje arcybiskupa Kariego Maekinena portal rp.pl.

  Przypomnijmy, że Pismo Święte nazywa homoseksualizm "zboczeniem" i "obrzydliwością". Ostrzega też, że homoseksualiści współżyjący ze sobą nie odziedziczą Królestwa Bożego. Sam Jezus natomiast wielokrotnie wzywał do upamiętania. Oto niektóre fragmenty Biblii dotyczące tego zagadnienia: 

  List do Rzymian 1,26-27: 

  "Kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie." 

  Księga Kapłańska 20,13: 

  "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli." 

  1 List do Koryntian 6,9-10: 

  "Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą Królestwa Bożego."

  Ewangelia Mateusza 4,17:

  "Odtąd począł Jezus kazać i mówić: Upamiętajcie się, przybliżyło się bowiem Królestwo Niebios."

  Udostępnij

  Źródło: The Guardian, rp.pl. Pismo Święte


  Please publish modules in offcanvas position.