Jako biskup wydał dziesiątki milionów na swoją rezydencję. Teraz dostał stanowisko w Watykanie

Reklama

Jako biskup wydał dziesiątki milionów na swoją rezydencję. Teraz dostał stanowisko w Watykanie

czwartek, 12 luty 2015 16:38
Franz-Peter Tebartz-van Elst Franz-Peter Tebartz-van Elst fot. theguardian.com

Franz-Peter Tebartz-van Elst zasłynął z niesłychanej wręcz rozrzutności. Teraz dostaje angaż w Watykanie.

Na swoją rezydencję w Niemczech wydał około 40 milionów dolarów. Te pieniądze zostały przeznaczone na luksusowe wyposażenie, takie jak wolnostojąca wanna francuskiego projektanta Phillippe'a Starcka z zagłówkami po obu stronach, schody w kształcie spirali, ramy okienne z brązu, stół konferencyjny czy prywatna kaplica.

Problemy zaczał mieć, gdy sprawę nagłośniły media.

Duchowny obwinił wtedy swego zastępcę, który rzekomo miał zaniedbać nadzorowanie nadwyżek kosztów.

W październiku 2013 roku biskup został zawieszony przez papieża Franciszka, który od początku swojego pontyfikatu wskazywał na potrzebę prowadzenia skromnego, prostego życia. Z kolei w marcu ubiegłego roku papież przyjął jego rezygnację z kierowania diecezją. Watykan oświadczył wtedy, że Tebartz-van Elst zostanie przyjęty "na inne stanowisko w odpowiednim czasie".

Jak donosi katolicka gazeta "The National Catholic Register", były już biskup Limburga rozpocznie pracę w Watykanie w marcu.

Według "Washington Post" Tebartz-van Elst będzie piastował niskie stanowisko. Będzie mianowicie delegatem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w kurii rzymskiej.

Waszyngtońska gazeta sugeruje, że ma pomagać w przygotowaniu katechezy i materiałów na różne konferencje biskupów. Jednak, jak twierdzi abp Rino Fisichella, jego nazwisko nie znajdzie się na żadnym z oficjalnych dokumentów.

"Washington Post" podaje, że stanowisko to zostało utworzone właśnie z myślą o byłym biskupie Limburga, ponieważ Watykan nie wiedział do końca, co ma z nim zrobić.

Z kolei wieloletni watykański obserwator John Thavis twierdzi, że znajdowanie stanowisk dla "problematycznych biskupów w kurii jest w pewnym sensie watykańską tradycją".

Sam Watykan na razie nie komentuje sprawy.

Kościół katolicki w Niemczech, podobnie jak inne Kościoły, jest w dużej części wspierany z państwowego podatku od wiernych.

Źródło: Washington Post, The National Catholic Register

Reklama

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.