Prawosławny patriarcha: obwód kaliningradzki ma misję przyjść na pomoc innym narodom

Reklama

Prawosławny patriarcha: obwód kaliningradzki ma misję przyjść na pomoc innym narodom

wtorek, 17 marzec 2015 17:32
patriarcha Cyryl patriarcha Cyryl

Rosja powinna pomóc Europie, a posłużyć ma jej do tego obwód kaliningradzki - mówi patriarcha Moskwy i Wszechrusi - Cyryl.

- Trzeba twardo i bezwarunkowo powiedzieć: obwód kaliningradzki to ziemia rosyjska, do której prawo ma nasz naród - stanowczo podkreślił duchowny.

Według niego, misją obwodu jako położonego "na granicy cywilizacji" jest "przyjście na pomoc całej Rosji i innym narodom".

- Obwód kaliningradzki powinien stać się duchową forpocztą Rosji w Europie - zaznaczył patriarcha.

Zaapelował, by "urządzać tę ziemię jako rosyjską". Jako tego przykład podał budowę w obwodzie soboru Chrystusa Zbawiciela. Wezwał także, by w szczególny sposób troszczyć się o pomniki rosyjskiej "wojennej sławy" poprzednich wieków, w tym z dwóch wojen światowych.

- Żyjemy dziś w epoce globalnych wyzwań, które rzucono nie tylko Rosji, ale i całej chrześcijańskiej Europie. Widzimy, jak w jednym kraju po drugim upadają podstawy moralności, podstawowe pojęcia dobra i zła - zwrócił uwagę.

W związku z tym, Europa może potrzebować, jego zdaniem, "misji Rosji".

Obwód kaliningradzki Cyryl nazwał "wyspą świadectwa chrześcijańskich wartości" i wyraził nadzieję, że mieszkańcy obwodu jako "potomkowie bohaterów będą godni swoich przodków i zdołają odpowiedzieć na wyzwanie czasów".

W forum w Kaliningradzie oprócz patriarchy Cyryla wziął udział także między innymi doradca prezydenta Rosji - Siergiej Głazjew, który stwierdził, że "Unia Europejska pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych napiera na Rosję wojną", a "obwód kaliningradzki może stać się punktem przyciągania dla tych Europejczyków, którzy chcą odejść z eurosodomy do chrześcijańskich wartości".

- Eurointegracja dla wielu państw okazała się eurookupacją. UE stała się biurokratycznym imperium, które przekroczyło wszystkie dane od Boga prawa w swoim pragnieniu rozszerzania się, opierając się na faszyzmie i ograniczaniu praw człowieka - zaznaczył.

Nie zabrakło także motywu Ukrainy i innych byłych państw ZSRR.

- Miliony ludzi mieszkające w byłych radzieckich republikach są pozbawione praw człowieka, praw głosu i są poddawane represjom politycznym. A na Ukrainie eurointegracja przekształciła się w eurofaszyzm. Europejski wybór w takiej formie się wyczerpał. Wyjściem z tej sytuacji może być utworzenie jednej przestrzeni gospodarczej od Lizbony po Władywostok. Realizacja tego pomysłu będzie wkrótce potrzebna. A obwód kaliningradzki może stać się centrum krystalizacji takiej współpracy - powiedział Głazjew.

Nie mniej zdecydowane były słowa dyrektora Rosyjskiego Instytutu ds. Badań Strategicznych - Leonida Rieszotnikowa. Stwierdził on, że Stany Zjednoczone i "ich sojusznicy" wypowiedzieli wojnę Rosji. Jednak Rosja "to nie tylko państwo, a alternatywa dla upadającego postchrześcijańskiego świata".

Jeszcze dalej posunął się rzecznik Cerkwi - Wsiewołod Czaplin, który zaczął rozważać organizację przewrotów w Europie "w duchu arabskiej wiosny". Właśnie obwód kaliningradzki może, jego zdaniem, stać się "miejscem początku europejskiej wiosny".

Należy dodać, że ministerstwo obrony Rosji poinformowało o przerzuceniu do obwodu kaliningradzkiego zdolnych do przenoszenia ładunków nuklearnych rakiet Iskander, a także lotnictwa myśliwskiego i bojowego w ramach sprawdzenia gotowości bojowej wojsk i ich przegrupowania na dużą skalę.

W stan gotowości postawiona została również Flota Bałtycka i Północna, a także wojska zachodniego i północnego obwodu wojskowego. Manewry prowadzone są ponadto na południu Rosji.

Źródło: mirvam.org, kgd.ru, newsbalt.ru

Informacja dla portali internetowych:

Kopiowanie całości artykułu niedozwolone. Przy użyciu większości tekstu wymagana informacja: "Pełna treść artykułu TUTAJ" (obowiązkowe podlinkowanie artykułu). W razie wykorzystania pojedynczych fragmentów, prosimy o wzmiankę o źródle (jak podaje portal chnnews.pl...)

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.