Wydrukuj tę stronę

Papież na spotkaniu z luteranami: hipokrytą jest ten, kto...

piątek, 14 październik 2016 00:00
papież Franciszek papież Franciszek fot. La Stampa

Dosadne słowa papieża Franciszka na spotkaniu z grupą około tysiąca katolików i niemieckich luteranów w Watykanie.

Podczas rozmowy ze zgromadzonymi w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy papież wyraził opinię, że "hipokrytą jest chrześcijanin, który przegania uchodźcę, głodnego i szukającego pomocy".

Według niego, "sprzecznością jest to, że ci, którzy chcą bronić chrześcijaństwa na Zachodzie, są jednocześnie przeciwko uchodźcom i innym religiom".

Zauważył, że takie sytuacje "są znane nie z książek, ale z codziennych gazet i dzienników telewizyjnych".

- To choroba albo, można też powiedzieć, grzech, a tym grzechem, który Jezus najbardziej potępia, jest hipokryzja - podkreślił Franciszek.

Wskazał, że chrześcijaninem jest się tylko wtedy, gdy żyje się jak chrześcijanin.

Luteranie przybyli z ekumeniczną pielgrzymką do Watykanu na dwa tygodnie przed rozpoczęciem obchodów 500. rocznicy Reformacji.

Papież zachęcił katolików i luteranów, by lepiej rozumieli siebie nawzajem i wspierali dialog teologiczny poprzez pomaganie ludziom w potrzebie modlitwą i dobroczynnością.

Za "najsilniejszą truciznę" przeciwko ekumenizmowi uznał prozelityzm. Zaznaczył, że oba wyznania więcej łączy, niż dzieli.

- Naprawdę lubię dobrych luteranów, którzy praktykują swoją wiarę w Jezusa Chrystusa. Czego nie lubię, to letni katolicy i letni luteranie - stwierdził.

Za "największych reformatorów" Kościoła uznał "świętych - ludzi, którzy idą za Słowem Pana i je praktykują".

- W obu Kościołach, luterańskim i katolickim są święci, mężczyźni i kobiety ze świętym sercem, którzy podążają za ewangelią. Oni są reformatorami Kościoła - zaznaczył.

Wezwał też wiernych do składania świadectwa przez swoje życie.

- Musicie składać świadectwo swojego chrześcijańskiego życia. Świadectwo rozpala serce tych, którzy was widzą. I ten niepokój wywołuje pytanie: "dlaczego ten człowiek tak żyje?". To przygotowuje grunt dla Ducha Świętego, który pracuje w sercach ludzi - podkreślił.

Odnosząc się do tematu poruszonego w protestanckiej Reformacji Franciszek, stwierdził, że Bożym darem jest łaska i Duch Święty.

- To dar, który Jezus posłał nam przez Swoją śmierć i zmartwychwstanie. To Duch Święty poruszy serce przez twoje świadectwo i wtedy możesz subtelnie wyjaśnić powód, ale bez starania się, by tę osobę przekonać - powiedział.

Papież przypomniał, że pod koniec października odwiedzi Lund w Szwecji, by upamiętnić razem z luteranami 500-lecie Reformacji.

Poniżej wideo ze wspomnianego spotkania Franciszka z luteranami i katolikami w Watykanie.

Źródło: La Stampa, tvp.info

Zobacz także: Ci chrześcijańscy liderzy mają pomysł, jak skutecznie wpłynąć na świat (WIDEO)

Reklama

Reklama

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.