Warszawa

5°C

  Oto prawdopodobny termin spotkania Donalda Trumpa z papieżem Franciszkiem

  Oto prawdopodobny termin spotkania Donalda Trumpa z papieżem Franciszkiem

  wtorek, 07 luty 2017 22:29
  Donald Trump i papież Franciszek Donald Trump i papież Franciszek

  Dwie postacie, o których mówi się bardzo dużo. Donald Trump i papież Franciszek spotkają się prawdopodobnie, gdy prezydent USA uda się na szczyt grupy G7 do Włoch.

  Ten odbędzie się pod koniec maja na Sycylii.

  "Gdyby prezydent Trump przyjechał do Włoch i nie spotkał się z Franciszkiem, to zostałoby to uznane za afront, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich wcześniejsze spory w sprawie migracji. Trump też widzi, że niezależnie od tego, w jakim miejscu sceny politycznej się znajduje, atakowanie papiestwa nie jest mądre" - powiedziało włoskiej gazecie "La Stampa" źródło w Watykanie.

  Obaj przywódcy mają, delikatnie mówiąc, odmienne zdania, zwłaszcza w sprawie migracji.

  Franciszek w jednym z niedawnych wywiadów ostrzegł przed "populistycznymi zbawcami" przejmującymi władzę i przypomniał, że takim był kiedyś dla Niemców Adolf Hitler.

  Wcześniej krytykował plany Trumpa, by postawić mur na granicy z Meksykiem i zahamować napływ imigrantów.

  - Człowiek, który tylko myśli o wznoszeniu murów, a nie o budowaniu mostów, nie jest chrześcijaninem. O takim zachowaniu nie mówi Pismo Święte - mówił papież jeszcze w trakcie amerykańskiej kampanii wyborczej.

  - Jeśli, a właściwie kiedy Watykan zostanie zaatakowany przez Państwo Islamskie, co - jak wszyscy wiedzą - jest dla tego ugrupowania ostatecznym celem, zaręczam wam, że papież będzie żałował i modlił się, żeby to Donald Trump był prezydentem - odpowiedział polityk na wiecu wyborczym w stanie Karolinie Południowa.

  Wypowiedź Franciszka Trump nazwał "haniebną" i wyraził przekonanie, że papież został wprowadzony w błąd przez rząd Meksyku.

  - Papież usłyszał historię tylko od jednej strony. Nie widzi przestępczości, handlu narkotykami ani szkodliwego wpływu obecnej polityki (imigracyjnej) na amerykańską gospodarkę - stwierdził.

  Ostatnio w Watykanie pojawiły się krytyczne głosy w związku z podpisaniem przez Trumpa, już jako prezydenta, dekretu tymczasowo zakazującego wjazdu do USA imigrantom z siedmiu w większości muzułmańskich państw. Waszyngton tłumaczył to potrzebą przeanalizowania zagrożenia terrorystycznego.

  Zaniepokojenie wyraził abp Angelo Becciu - wysoko postawiony hierarcha w watykańskim sekretariacie stanu.

  "Zamknięcie to nie postęp" - napisała watykańska gazeta "L'Osservatore Romano".

  "La Stampa", odnosząc się do możliwego spotkania Trumpa z Franciszkiem, stwierdza, że obecnie "wielu ludzi zwraca się do papieża jako obrońcy liberalnego porządku i przeciwnika sił, które wyswobodził Trump".

  Poprzednicy Trumpa - Barack Obama i George W. Bush - odbyli spotkania ze zwierzchnikami Kościoła katolickiego.

  Na podstawie: La Stampa, TVP.info, ABC News

  Zobacz także: Katoliccy biskupi o muzułmanach: nasi bracia i siostry

  REKLAMA

   

  Dodaj komentarz

  Please publish modules in offcanvas position.