Ojcowie założyciele UE katolickimi błogosławionymi? Procesy beatyfikacyjne

Ojcowie założyciele UE katolickimi błogosławionymi? Procesy beatyfikacyjne

środa, 29 marzec 2017 16:24
od lewej: Robert Schuman i Alcide de Gasperi od lewej: Robert Schuman i Alcide de Gasperi

Robert Schuman i Alcide de Gasperi, którzy zainspirowali powstanie Unii Europejskiej, mogą zostać katolickimi błogosławionymi.

Jak wyjaśnił o. Bernard Ardura, postulator procesu Roberta Schumana, jego proces beatyfikacyjny jest na etapie ostatecznej redakcji positio - dokumentu, który ma wykazać heroiczność jego cnót. Póki co brakuje jednak cudu, który miałby dokonać się za jego wstawiennictwem, co jest jednym z najważniejszych elementów beatyfikacji.

- Proces beatyfikacyjny osoby świeckiej ma swoje pewne szczególne, charakterystyczne elementy. Nie ma sensu w jego dorobku szukać żadnych homilii czy jakichś pobożnych ćwiczeń duchowych. Prowadzona jest dokumentacja jego życia, jego aktywności, aby odkryć, zbadać, w jaki sposób poprzez sprawy ludzkie tego świata żył cnotami chrześcijańskimi - powiedział postulator.

O. Ardura wskazuje, że Schuman był katolikiem, który "codziennie karmił się Eucharystią, wsłuchiwał się w głos Magisterium, a jednocześnie działał na rzecz dobra wspólnego".

W dodatku żył bardzo skromnie, "w prostocie niemal mnisiej".

Postulator chciałby, by Schuman został pokazany jako wzór, dla którego praca polityczna była tylko "drogą do osobistej świętości".

Drugim z kandydatów na ołtarze w Kościele katolickim jest Alcide De Gasperi, również współtwórca koncepcji zjednoczenia Europy.

Był dziennikarzem (m.in. diecezjalnej gazety "La Voce Cattolica" (Głos Katolicki), a także politykiem.

Założył katolicką partię ludową. Jako przeciwnik faszyzmu został skazany na 4 lata więzienia. Zwolniono go po trzech latach po interwencji papieża Piusa IX. Pracował w Bibliotece Watykańskiej. W czasie niemieckiej okupacji działał w ruchu oporu.

Później został ministrem spraw zagranicznych i premierem Włoch. Wprowadził swój kraj do NATO i był współinicjatorem Rady Europy.

Zmarł w 1954 roku.

Jego osobę wysoko oceniał m.in. Jan Paweł II. A były patriarcha Wenecji kard. Angelo Roncalli (późniejszy papież Jan XXIII) mówił, że jego proces beatyfikacyjny ukazałby w pełnym świetle cnoty, jakimi kierował się polityk "inspirowany biblijną wizją życia, służbą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie".

Proces ten rozpoczął się w 1993 roku. Jednak od 2003 r. jest zamrożony po rezygnacji postulatora - ks. Tita Sartoriego.

Beatyfikacja w Kościele katolickim to akt uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym. Od 1515 r. beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

Na podstawie: Interia.pl, Niedziela.pl, Wikipedia

Zobacz także: Kolejny pastor przeciwko udziałowi protestantów w ekumenicznej konferencji Strefa Zero

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...
egzorcyzmy Anneliese Michel Papież Franciszek: Jezus stał się diabłem
@hańba 2005Naradzaliśmy się tam w dole długo (wskazuje palcem w dół) aż doprowadziliśmy do Komunii na rękę... Komunia na rękę jest bardzo dobra dla nas w ...
"Od Wielkiego Czwartku komunię św. będą mogli przyjmować na rękę wierni w diecezji warszawskiej. Zgodę w tej sprawie wydał prymas Józef Glemp."
@virus@Bergoglio.877w proteście przeciw bluźnierstwu komunii na rękę powstał wirus GLEMP.877 bo ten "glemp" wprowadził to bluźnierstwo komunii na rękę
HUJ JORGE BERGOGLIO and his fucking
friends formatting Your Hard Disk NOW !
Podziekuj pierdolonemu kosciolowi diabła i węża.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.