Ojcowie założyciele UE katolickimi błogosławionymi? Procesy beatyfikacyjne

Ojcowie założyciele UE katolickimi błogosławionymi? Procesy beatyfikacyjne

środa, 29 marzec 2017 16:24
od lewej: Robert Schuman i Alcide de Gasperi od lewej: Robert Schuman i Alcide de Gasperi

Robert Schuman i Alcide de Gasperi, którzy zainspirowali powstanie Unii Europejskiej, mogą zostać katolickimi błogosławionymi.

Jak wyjaśnił o. Bernard Ardura, postulator procesu Roberta Schumana, jego proces beatyfikacyjny jest na etapie ostatecznej redakcji positio - dokumentu, który ma wykazać heroiczność jego cnót. Póki co brakuje jednak cudu, który miałby dokonać się za jego wstawiennictwem, co jest jednym z najważniejszych elementów beatyfikacji.

- Proces beatyfikacyjny osoby świeckiej ma swoje pewne szczególne, charakterystyczne elementy. Nie ma sensu w jego dorobku szukać żadnych homilii czy jakichś pobożnych ćwiczeń duchowych. Prowadzona jest dokumentacja jego życia, jego aktywności, aby odkryć, zbadać, w jaki sposób poprzez sprawy ludzkie tego świata żył cnotami chrześcijańskimi - powiedział postulator.

O. Ardura wskazuje, że Schuman był katolikiem, który "codziennie karmił się Eucharystią, wsłuchiwał się w głos Magisterium, a jednocześnie działał na rzecz dobra wspólnego".

W dodatku żył bardzo skromnie, "w prostocie niemal mnisiej".

Postulator chciałby, by Schuman został pokazany jako wzór, dla którego praca polityczna była tylko "drogą do osobistej świętości".

Drugim z kandydatów na ołtarze w Kościele katolickim jest Alcide De Gasperi, również współtwórca koncepcji zjednoczenia Europy.

Był dziennikarzem (m.in. diecezjalnej gazety "La Voce Cattolica" (Głos Katolicki), a także politykiem.

Założył katolicką partię ludową. Jako przeciwnik faszyzmu został skazany na 4 lata więzienia. Zwolniono go po trzech latach po interwencji papieża Piusa IX. Pracował w Bibliotece Watykańskiej. W czasie niemieckiej okupacji działał w ruchu oporu.

Później został ministrem spraw zagranicznych i premierem Włoch. Wprowadził swój kraj do NATO i był współinicjatorem Rady Europy.

Zmarł w 1954 roku.

Jego osobę wysoko oceniał m.in. Jan Paweł II. A były patriarcha Wenecji kard. Angelo Roncalli (późniejszy papież Jan XXIII) mówił, że jego proces beatyfikacyjny ukazałby w pełnym świetle cnoty, jakimi kierował się polityk "inspirowany biblijną wizją życia, służbą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie".

Proces ten rozpoczął się w 1993 roku. Jednak od 2003 r. jest zamrożony po rezygnacji postulatora - ks. Tita Sartoriego.

Beatyfikacja w Kościele katolickim to akt uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym. Od 1515 r. beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

Na podstawie: Interia.pl, Niedziela.pl, Wikipedia

Zobacz także: Kolejny pastor przeciwko udziałowi protestantów w ekumenicznej konferencji Strefa Zero

Reklama

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 
@nie rozumiemCzłowiek, już skrzywdzony przez sposób w jaki "dano mu życie" ma być z tego powodu zabity?  Zabić dziecko, bo "ojciec" to przestępca? Takie uzasadnienie decyzji o odebraniu ...
@Artur Są filmy jak to Rosjanie strzelają w plecy ....
@Gitara2) (ciąg dalszy poprzedniego komentarza)
... Strzeżcie więc pilnie swoich dusz, gdyż nie widzieliście żadnej postaci w dniu, w którym PAN przemówił do was na ...
@Gitara1) "Nie zapominaj o dniu, w którym stałeś przed PANEM, swoim Bogiem, na Horebie, gdy PAN powiedział do mnie: Zgromadź mi lud, abym im przekazał ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.