Wydrukuj tę stronę
Reklama

Wspólna modlitwa i udział we mszy katolików i protestantów? Papież odpowiedział

czwartek, 18 maj 2017 17:18
papież Franciszek papież Franciszek fot. Catholic News Agency

Pytanie padło w związku z 500. rocznicą protestanckiej Reformacji.

Dziennikarz niemieckiej telewizji ARD, Tassilo Forchheimer, zapytał papieża Franciszka w drodze z Fatimy do Rzymu o to czy ewangelicy i katolicy mogą przejść "kolejny odcinek drogi wspólnie" i czy możliwe jest, by uczestniczyli w tej samej eucharystycznej mszy.

W odpowiedzi zwierzchnik Kościoła katolickiego podkreślił, że widzieliśmy już "wspaniałe kroki naprzód", jeśli chodzi o ekumenizm i ta "podróż" się nie zatrzymała.

Zwrócił uwagę, że w tym aspekcie duże znaczenie miała jego podróż do Szwecji i udział w obchodach rocznicy Reformacji.

- To było istotne dla podróży ekumenizmu - wspólnej drogi z modlitwą, męczeństwem, dziełami dobroczynności i miłosierdzia. Caritas luteranów i katolików postanowiły współpracować. To wielki krok! - zaznaczył.

Przyznał jednak, że na drodze ekumenizmu pozostają kolejne kroki do postawienia.

- Wiemy, że Bóg jest Bogiem niespodzianek. Ale nie wolno nam się zatrzymywać. Musimy zawsze iść naprzód. By wspólnie się modlić, dawać świadectwo i wykonywać dzieła miłosierdzia, ogłaszać, że Jezus Chrystus jest Panem, jedynym Zbawicielem i że łaska przychodzi tylko przez Niego. Na tej drodze teologowie będą kontynuowali swoje prace, ale podróż musi trwać. Z sercami otwartymi na niespodzianki - powiedział papież Franciszek.

Na podstawie: Vatican.va

Zobacz także: Papież Franciszek: te objawienia nie mają dużej wartości

Reklama

Reklama

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.