Wydrukuj tę stronę
Reklama

Papież Franciszek oskarżony o propagowanie herezji

poniedziałek, 25 wrzesień 2017 09:58
papież Franciszek papież Franciszek fot. YouTube/CTV

62 duchownych i świeckich z 20 krajów zarzuciło propagowanie herezji zwierzchnikowi Kościoła rzymskokatolickiego. Wyraziło z tego powodu "głęboki smutek".

Ta wywodząca się głównie ze środowisk konserwatywnych i tradycjonalistycznych grupa twierdzi, że popełnił on błędy w adhortacji apostolskiej "Amoris Laetitia" poświęconej sprawom rodziny.

Ogłosiła liczący 25 stron list, który zawiera "korektę" jego stwierdzeń.

Miał on zostać dostarczony papieżowi w jego rezydencji św. Marty. Nie otrzymali jednak od niego odpowiedzi.

Autorzy twierdzą, że papież wsparł herezję odnośnie małżeństwa, życia moralnego i Eucharystii, co rozprzestrzeniło się w Kościele.

Według nich, papież "fałszywe i heretyckie tezy stanowiące wielkie zagrożenie dla dusz wiernych" wsparł "słowami, czynami i zaniedbaniami oraz fragmentami dokumentu Amoris Laetitia".

Zarzuty dotyczą między innymi stanowiska wobec rozwiedzionych będących w nowych związkach, których sytuację, według adhortacji, powinno się rozpatrywać indywidualnie.

Skrytykowano słowa papieża o tym, że rozwiedzeni chrześcijanie, którzy zawarli nowe związki cywilne, "nie znajdują się koniecznie w stanie grzechu ciężkiego" i mogą "otrzymać łaskę uświęcającą i wzrastać w miłości".

Według listu, to, co napisał papież jest niezgodne z prawdą objawioną, w którą mają wierzyć katolicy.

Sygnatariusze domagają się od Franciszka potępienia tych stwierdzeń i tego, by w przyszłości nauczał zgodnie z wiarą katolicką. Zaznaczają przy tym, że ich "korekta" nie podważa nieomylności papieża. Przypomnijmy - ta dotyczy nauczania papieża ex cathedra.

Listu nie podpisał co prawda żaden biskup ani kardynał, ale wśród sygnatariuszy jest np. były prezes Banku Watykańskiego - Ettore Gotti Tedeschi, były profesor KUL - Arkadiusz Robaczewski, zwierzchnik lefebrystów - bp Bernard Fellay, akademicy i badacze.

"Amoris Laetitia" skrytykował wcześniej amerykański kardynał Raymond Burke. Więcej o tym w artykule: Kardynał przestrzega przed "bałwochwalstwem papiestwa"

Źródło: Interia.pl, LifeSiteNews.com

Reklama

Reklama