Papież krytycznie w sprawie telefonów komórkowych

Reklama

Papież krytycznie w sprawie telefonów komórkowych

środa, 08 listopad 2017 17:42
Papież krytycznie w sprawie telefonów komórkowych

Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego na audiencji generalnej na placu św. Piotra w Watykanie wystąpił z nieoczekiwanym apelem do wiernych. Chodziło o telefony komórkowe.

Papież upomniał ich za to, że korzystają z telefonów komórkowych podczas mszy.

Powiedział, że jest mu smutno, że tak wielu ludzi podnosi je, by robić zdjęcia w takiej chwili.

- W pewnym momencie ksiądz prowadzący ceremonię mówi: "wznieście swoje serca". Nie mówi "wznieście telefony komórkowe, by robić zdjęcia" - to zła rzecz - stwierdził.

By po chwili dodać:

"To takie smutne, kiedy celebruję mszę tutaj albo w bazylice i widzę wiele podniesionych telefonów. Nie tylko przez wiernych, ale również przez księży i biskupów!".

Podkreślił, że msza "to nie spektakl", a miejsce, by spotkać się z męką i zmartwychwstaniem Pańskim.

- Dlatego mówi się: "w górę serca". Pamiętajcie, żadnych telefonów, bardzo ważne jest, by wrócić do tego, co istotne - apelował.

Papież wyraził także ubolewanie, że wierni podczas liturgii często rozmawiają, a niektórzy mówią wręcz, że msze są po prostu "nudne".

- Mówicie: "msza jest nudna". Czy Pan jest nudny? "Nie, nie, to ksiądz". To księża? W takim razie księża muszą się nawrócić - oświadczył.

Należy zauważyć, że na placu św. Piotra zazwyczaj spośród tysięcy uczestników spotkań z papieżem dużą część stanowią turyści i nie wszyscy są katolikami. Dla wielu z nich udział we mszy to atrakcja i niepowtarzalna szansa, by uwiecznić ten moment właśnie poprzez zdjęcie. Niewątpliwie, stąd bierze się zwyczaj robienia zdjęć podczas mszy, przynajmniej w Watykanie, co gorszy Franciszka.

Dostojna celebracja podczas mszy, taka jak w kościołach katolickich, nie jest jednak praktykowana we wszystkich kościołach. Takiego zwyczaju nie ma na przykład w kościołach ewangelicznych. Zamiast tego, praktykowane jest często żywiołowe uwielbienie, z użyciem gitar elektrycznych, perkusji i klawiszy (jak na wideo poniżej).

Jak wiadomo, używanie tych współczesnych instrumentów podczas liturgii zostało zakazane przez polski katolicki episkopat. Biskupi podkreślili to ostatnio w dokumencie wydanym po zebraniu plenarnym KEP w Lublinie.

Zobacz także: W TVN o zakazie gitary elektrycznej w katolickich kościołach

Źródło: BBC, Catholic News Agency, TVN24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.