Warszawa

17°C

  Papież krytycznie w sprawie telefonów komórkowych

  Papież krytycznie w sprawie telefonów komórkowych

  środa, 08 listopad 2017 17:42
  Papież krytycznie w sprawie telefonów komórkowych

  Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego na audiencji generalnej na placu św. Piotra w Watykanie wystąpił z nieoczekiwanym apelem do wiernych. Chodziło o telefony komórkowe.

  Papież upomniał ich za to, że korzystają z telefonów komórkowych podczas mszy.

  Powiedział, że jest mu smutno, że tak wielu ludzi podnosi je, by robić zdjęcia w takiej chwili.

  - W pewnym momencie ksiądz prowadzący ceremonię mówi: "wznieście swoje serca". Nie mówi "wznieście telefony komórkowe, by robić zdjęcia" - to zła rzecz - stwierdził.

  By po chwili dodać:

  "To takie smutne, kiedy celebruję mszę tutaj albo w bazylice i widzę wiele podniesionych telefonów. Nie tylko przez wiernych, ale również przez księży i biskupów!".

  Podkreślił, że msza "to nie spektakl", a miejsce, by spotkać się z męką i zmartwychwstaniem Pańskim.

  - Dlatego mówi się: "w górę serca". Pamiętajcie, żadnych telefonów, bardzo ważne jest, by wrócić do tego, co istotne - apelował.

  Papież wyraził także ubolewanie, że wierni podczas liturgii często rozmawiają, a niektórzy mówią wręcz, że msze są po prostu "nudne".

  - Mówicie: "msza jest nudna". Czy Pan jest nudny? "Nie, nie, to ksiądz". To księża? W takim razie księża muszą się nawrócić - oświadczył.

  Należy zauważyć, że na placu św. Piotra zazwyczaj spośród tysięcy uczestników spotkań z papieżem dużą część stanowią turyści i nie wszyscy są katolikami. Dla wielu z nich udział we mszy to atrakcja i niepowtarzalna szansa, by uwiecznić ten moment właśnie poprzez zdjęcie. Niewątpliwie, stąd bierze się zwyczaj robienia zdjęć podczas mszy, przynajmniej w Watykanie, co gorszy Franciszka.

  Dostojna celebracja podczas mszy, taka jak w kościołach katolickich, nie jest jednak praktykowana we wszystkich kościołach. Takiego zwyczaju nie ma na przykład w kościołach ewangelicznych. Zamiast tego, praktykowane jest często żywiołowe uwielbienie, z użyciem gitar elektrycznych, perkusji i klawiszy (jak na wideo poniżej).

  Jak wiadomo, używanie tych współczesnych instrumentów podczas liturgii zostało zakazane przez polski katolicki episkopat. Biskupi podkreślili to ostatnio w dokumencie wydanym po zebraniu plenarnym KEP w Lublinie.

  Zobacz także: W TVN o zakazie gitary elektrycznej w katolickich kościołach

  Źródło: BBC, Catholic News Agency, TVN24.pl

  REKLAMA

  Dodaj komentarz

  Please publish modules in offcanvas position.