Papież ws. uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela

Reklama

Papież ws. uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela

środa, 06 grudzień 2017 14:14
Papież ws. uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela

Papież Franciszek zabrał głos w związku z zapowiadanym uznaniem przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela. Prezydent ma to ogłosić dziś wieczorem.

Franciszek podczas dzisiejszej Audiencji Generalnej na placu św. Piotra w Watykanie powiedział, że jego myśli są z Jerozolimą.

- Nie mogę utrzymywać w ciszy mojego głębokiego zaniepokojenia, jeśli chodzi o sytuację, która została stworzona w ostatnich dniach. Chciałbym gorąco zaapelować do wszystkich o poszanowanie status quo tego miasta w zgodności z istotnymi rezoluzjami ONZ - oświadczył.

Papież określił Jerozolimę jako wyjątkowe miasto "święte dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, którzy czczą święte miejsca swoich religii".

- Modlę się do Pana, by tożsamość tego miasta została zachowana i umocniona z korzyścią dla Ziemi Świętej, Bliskiego Wschodu i całego świata, a także by mądrość i roztropność przeważyły, aby zapobiec dodaniu nowych elementów do napięcia w kontekście globalnym, które już wywołało wiele okrutnych konfliktów - powiedział.

Rano podczas uprzednio zaplanowanego spotkania z delegacją palestyńskich liderów religijnych i intelektualnych wezwał do dialogu, który uszanuje prawa wszystkich w Ziemi Świętej i wyraził nadzieję na "pokój i pomyślność" dla narodu palestyńskiego.

Za uznaniem pójdą czyny

Prezydent Donald Trump ma wygłosić swoje oświadczenie dziś o 19 polskiego czasu.

Ma ogłosić nie tylko uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela, ale również polecić Departamentowi Stanu USA rozpoczęcie procedury przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, co może potrwać nawet kilka lat.

Prezydent USA poinformował już telefonicznie o swoich zamiarach przywódcę Autonomii Palestyńskiej, króla Jordanii, prezydenta Egiptu, króla Arabii Saudyjskiej i premiera Izraela.

Zaniepokojenie i groźby

Według dziennika "Arab News", saudyjski król Salman ostrzegł Trumpa przed wybuchem gniewu muzułmanów. Miał też zadeklarować poparcie dla Palestyńczyków i ich prawa do Jerozolimy.

Przed destabilizacją regionu przestrzegł król Jordanii Abdullah II.

Wcześniej palestyński Hamas zagroził kolejną intifadą.

Groźne zapowiedzi także z Iranu.

- Palestyna zostanie wyzwolona, a Palestyńczycy zwyciężą - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu - ajatollah Ali Chamenei.

Również rzecznik rządu Turcji stwierdził, że decyzja USA "pogrąży Bliski Wschód i świat w pożodze bez końca".

Zaniepokojenie wyrażają przedstawiciele Francji i Wielkiej Brytanii, a także Rosja.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu nie skomentował amerykańskich zapowiedzi. Podkreślił jednak znaczenie więzi z USA.

Dlaczego administracja Trumpa popiera Izrael?

Doradca Donalda Trumpa Ralph Reed, ewangeliczny chrześcijanin, który w marcu odwiedził Polskę, tłumaczył:

"Uważamy, że ziemie, na których znajduje się współczesny Izrael, to mniej więcej te same, które ofiarował Żydom sam Bóg w czasach, gdy sprowadzili się do starożytnej Kany. Naszym zdaniem, ten biblijny przekaz jest bardzo czytelny".

Dodał, że patrząc na karty historii, zarówno tej starożytnej, jak i tej po II Wojnie Światowej czyli wiążącej się z powrotem Żydów na te ziemie, można stwierdzić, że były one w głównej mierze zamieszkiwane przez naród żydowski.

Podkreślił, że amerykańska prawica jest przekonana, że naród żydowski "potrzebuje ojczyzny i miejsca schronienia" zwłaszcza po tym, co wyrządzono Żydom w faszystowskich Niemczech, podczas pogromów, między innymi na terenach Rosji czy w wyniku innych aktów antysemityzmu.

Podczas kampanii wyborczej Trump w kwestii Izraela i Jerozolimy zapowiadał:

"Przeniesiemy amerykańską ambasadę do wiecznej stolicy Żydów - Jerozolimy. I wyślemy jasny sygnał, że nie ma żadnego rozdźwięku między Ameryką i naszym najbardziej niezawodnym sojusznikiem - państwem Izrael. (...) Palestyńczycy muszą przyjść do stołu, wiedząc, że więź między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem jest całkowicie nienaruszalna".

Całe jego przemówienie w tej sprawie poniżej.

Zobacz także: Muzułmańscy kibice uczcili... Hitlera

Reklama

Reklama

Na podstawie: Radio Watykańskie, Onet.pl

Please publish modules in offcanvas position.