Benedykt XVI o "uprzedzeniach" wobec papieża Franciszka

Reklama

Benedykt XVI o "uprzedzeniach" wobec papieża Franciszka

wtorek, 13 marzec 2018 11:51
Benedykt XVI i Franciszek Benedykt XVI i Franciszek fot. Wikimedia

Prawie 91-letni emerytowany papież Benedykt XVI napisał list do prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji w Watykanie w związku z prezentacją zbioru 11 książek "Teologia papieża Franciszka".

Stwierdził między innymi, że dostrzega wyraźną "wewnętrzną jedność" między jego pontyfikatem, a tym Franciszka.

Według niego, wspomniany zbiór przeczy "głupim uprzedzeniom tych, którzy postrzegają papieża Franciszka jako kogoś, komu brak szczególnego wykształcenia teologicznego i filozoficznego", jak i tych, którzy uważają, że on sam jest wyłącznie "teoretykiem teologii z niewielkim zrozumieniem konkretnego życia dzisiejszego chrześcijanina".

Zdaniem Benedykta XVI, takie publikacje pokazują "wewnętrzną jedność pomiedzy oboma pontyfikatami, mimo wszystkich różnic w stylu i temperamencie".

Prezentacja zbioru książek zbiegła się z piątą rocznicą wyboru Franciszka na papieża. Kolekcja ma ukazać się między innymi w tłumaczeniu na język polski.

Trzeba zauważyć, że słowa Benedykta XVI przeczą przekonaniom wielu dzisiejszych katolików. Część z nich wciąż uznaje właśnie jego za prawowitego papieża. Z kolei teologia i poglądy głoszone przez papieża Franciszka budzą duże kontrowersje.

Głośną krytykę wobec Franciszka słychać także w Polsce ze strony bardzo gorliwych katolików, takich jak podróżnik Wojciech Cejrowski, który stwierdził: "doskonały z teologii był Benedykt, natomiast Franciszek jest lichy, ale może jest ekstra w jakiejś innej branży i akurat na te czasy Pan Bóg wskazał nam papieża, który jest dobry z miłości czy czegoś innego. Gadane ma słabe, kazania głosi dosyć puste z mojego punktu widzenia, miałkie. To są takie latynoskie kółka. Tak nic nie powiedział i nie dokończył… Kręci i kręci. Powiedz coś chłopie konkretnego!".

Słowa Franciszka niejednokrotnie ze sceptycyzmem przyjmował również choćby Tomasz Terlikowski czy redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" - Paweł Lisicki, który wypominał zwierzchnikowi Kościoła katolickiego między innymi zbyt pozytywny stosunek do Marcina Lutra.

Na podstawie: TVN24.pl, Vatican News

Reklama

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.