Wydrukuj tę stronę

Będą dzieci trojga rodziców? To będzie możliwe już w 2014 roku

sobota, 29 czerwiec 2013 09:26
Będą dzieci trojga rodziców? To będzie możliwe już w 2014 roku fot. redfloor / rgbstock.com

Dzieci trojga rodziców - to projekt, który budzi ogromne kontrowersje.

Brytyjscy naukowcy chcą wprowadzić tę "innowację", by rodziło się mniej dzieci z wadami i nieuleczalnymi chorobami. Metoda zakłada implantowanie kobietom genetycznie zmodyfikowanych embrionów.

Naukowcy chcą ingerować w proces zapłodnienia, by usunąć wadliwe DNA w mitochondriach, które może powodować m.in. problemy z sercem, wątrobą, zaburzenia w mózgu czy ślepotę.

Kontrowersje budzi fakt, że po interwencji zewnętrznej dziecko miałoby zarówno geny matki, ojca, jak i jeszcze jednej dawczyni.

- Naukowcy opracowali nowe procedury, które mogłyby sprawić, że te choroby nie byłyby przekazywane potomstwu. To dałoby nadzieję wielu rodzinom - mówi naczelna lekarz Anglii - Sally Davies .

Naukowcy podkreślają, że tylko około 0,1 proc. informacji genetycznej dziecka pochodziłoby od zewnętrznej dawczyni. Zapewniają też, że nie zmieniłaby ona indywidualnych cech człowieka, takich jak rysy twarzy czy kolor oczu.

Obawy wyrażają jednak etycy.

- Oni przekraczają etyczną granicę. Nie powinno się genetycznie zmieniać istot ludzkich - mówi David King z grupy Human Genetics Alert.

W Wielkiej Brytanii rocznie przychodzi na świat około dwustu dzieci z chorobami mitochondrialnymi. Jeżeli Izba Gmin uzna, że nowa technika in vitro jest etycznie dopuszczalna, to pierwsze dzieci posiadające troje genetycznych rodziców mogą się urodzić jeszcze przed końcem 2014 roku. Przewiduje się, ze w ten sposób przyjdzie na świat 5-10 dzieci rocznie.


Źródło: Charisma News, Onet.pl, ITV

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.