Wydrukuj tę stronę

Kolejny dowód na to, że Polska jest bastionem katolicyzmu w Europie

wtorek, 28 październik 2014 07:40
Kolejny dowód na to, że Polska jest bastionem katolicyzmu w Europie fot. catholicextension.org

Co trzeci ksiądz i co czwarty kleryk w Europie jest Polakiem - donosi Gazeta Wyborcza.

Choć z roku na rok ubywało w naszym kraju kandydatów na księży i zakonników, w tym roku seminaria przyjęły już więcej osób niż w całym 2013 roku. Zgłosiło się 804 kandydatów. Około 600 zostało alumnami w seminariach diecezjalnych. Pozostałych 200 to kandydaci na zakonników (o 31 więcej niż w 2013 r.). W ubiegłym roku kandydatów było w sumie 762.

Skąd ten przyrost i odwrócenie tendencji spadkowej? Być może jest to zasługa wyboru jezuity Jorge Marii Bergoglio na papieża.

- Papież Franciszek pokazuje swoim pontyfikatem, że w kapłaństwie chodzi o coś więcej. A zakonnicy dają świadectwo, że są oddani sprawom duchowym w całości - mówi "Wyborczej" Błażej Strzelczyk z "Tygodnika Powszechnego".

Choć Franciszek został wybrany na papieża w 2013 roku, to właśnie dzisiaj ma to swoje odbicie w polskich zakonach, ponieważ "w przypadku zakonników mają oni zazwyczaj wcześniej rok postulatu. A więc do furty klasztornej musieli zapukać rok wcześniej" - wyjaśnia Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Jego zdaniem, "zakon oferuje wspólnotę, której dzisiejszemu człowiekowi brakuje".

Udostępnij

Źródło: wyborcza.pl, tvp.info, natemat.pl

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 17:11
Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.