Wydrukuj tę stronę

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Oto w których polskich kościołach odbędą się nabożeństwa

niedziela, 18 styczeń 2015 16:52
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Oto w których polskich kościołach odbędą się nabożeństwa fot. redescoveringthebible.com

Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wezmą w nim udział, rzecz jasna, przedstawiciele różnych wyznań.

Jego hasłem są słowa z Ewangelii Jana, które Jezus wypowiedział do Samarytanki: "daj mi pić!" (J. 4,7).

„Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest uprzywilejowanym czasem modlitwy, spotkania i dialogu. Jest to możliwość poznania bogactwa i wartości znajdujących się w innych i proszenia Boga o dar jedności” – czytamy w specjalnie przygotowanej broszurze.

Materiały przygotowali w tym roku chrześcijanie z Brazylii. Podobnie jak w latach ubiegłych, Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna wydały polską wersję broszury, która ma być pomocna w przygotowaniu lokalnych obchodów Tygodnia Modlitw.

Nabożeństwa i inne spotkania ekumeniczne będą odbywać się w kościołach w całej Polsce.

Zwyczajem stało się, że na nabożeństwach następuje gościnna wymiana kaznodziei – w kościele jednego wyznania kazanie wygłasza duchowny innego. Lokalnym obchodom towarzyszyć będą także między innymi dyskusje między przedstawicielami wyznań.

Podobnie jak w roku ubiegłym, podczas nabożeństw ekumenicznych w całej Polsce będą również zbierane ofiary na rzecz chrześcijan prześladowanych w Syrii.

Miejscem  spotkania kończącego Tydzień Modlitw będzie katedra w Opolu. W niedzielę 25 stycznia podczas mszy o godz. 16 o dar pełnej jedności chrześcijan będą modlili się tam członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, biskupi Metropolii Górnośląskiej oraz biskupi prawosławni i ewangeliccy. Homilię wygłosi biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego - Marian Niemiec.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma już ponad stuletnią tradycję.

W których kościołach będą odbywać się nabożeństwa związane z Tygodniem? Ich listę z podziałem na miasta znajdziesz TUTAJ

Źródło: episkopat.pl, ekumenizm.pl

Reklama

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 styczeń 2015 17:07
Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.