Wydrukuj tę stronę

Ulf Ekman będzie uczyć polskich katolików. Pisze o Faustynie Kowalskiej

czwartek, 07 wrzesień 2017 09:43
Ulf Ekman Ulf Ekman fot. Wikimedia

Ulf Ekman, były pastor kościoła Słowo Życia w szwedzkiej Uppsali, autor wielu książek, a obecnie katolik, będzie jednym z wykładowców na III Ogólnopolskiej Szkole Ewangelizatorów.

Szkoła to inicjatywa Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Jest adresowana przede wszystkim do osób zaangażowanych w katolicką ewangelizację jak choćby członków Ruchu Światło-Życie czy odnowy charyzmatycznej.

Według sekretarza Zespołu KEP, ks. Artura Godnarskiego, takie "inicjatywy ewangelizacyjne" wyrastają w całej Polsce "jak grzyby po deszczu".

Szkoła ma pogłębić zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną w tej dziedzinie, a pierwszy jej moduł zaplanowano na październik.

Portal Deon.pl opublikował tymczasem kolejne fragmenty opublikowanej w tym roku książki "Wielkie Odkrycie. Nasza droga do Kościoła katolickiego" Ulfa i jego żony Brigitty Ekman.

Były pastor pisze w niej o tym, jak w roku 2000 publicznie sprzeciwił się wizycie Jana Pawła II w Szwecji, ale z czasem zaczął "rozumieć jakim duchowym gigantem jest papież".

Stało się to po lekturze kilku książek o papieżu, w tym jego biografii "Świadek nadziei".

Ekmana skłoniła do tego także kanonizacja przez papieża Polaka s. Faustyny Kowalskiej, o której również były pastor zaczął czytać.

"Życie Faustyny było niesłychanie fascynujące. Oczywiście opisy jej codzienności w klasztorze były dla mnie czymś obcym, ale odnajdywałem się w wielu aspektach związanych z jej poszukiwaniem, również w tym, co dotyczyło modlitwy. Odkryłem wiele punktów stycznych, na przykład w kwestii modlitwy wstawienniczej i wspierania bliźnich w walce modlitewnej o ich życie" - pisze Ekman.

Wrażenie zrobiła na nim również jej "wizja cierpienia" - by nieść własne cierpienie i łączyć je z cierpieniem Jezusa na krzyżu, oddawać mu swoje trudności i przemienić cierpienie w coś, co "wzmacnia Ciało Chrystusa".

Jak pisze, był pod wrażeniem tego, jak Jan Paweł II niósł cierpienie, zmagając się z chorobą. Jego pogrzeb oglądał przez telewizję i był "wzruszony".

"Papież stał się dla mnie prawdziwym wzorem do naśladowania, więc kiedy ostatecznie zostałem przyjęty do Kościoła katolickiego w maju 2015 roku, obrałem jego imię i właśnie jego wybrałem sobie na patrona" - dodał Ekman.

Nasz kraj Ekman odwiedzał już wielokrotnie. Nieraz przemawiał na ekumenicznych konferencjach, takich jak "Strefa Zero".

Jego przejście do Kościoła katolickiego wywołało duże poruszenie wśród protestantów, w tym jego byłych współpracowników.

Jednym z nich jest teolog Anders Gerdmar, który jest zszokowany tym, co przeczytał w książce byłego pastora. Dlaczego? Więcej o tym tutaj:

Teolog, były bliski współpracownik Ulfa Ekmana zszokowany tym, co przeczytał w jego nowej książce

Na podstawie: Niedziela.pl, Deon.pl

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 wrzesień 2017 09:51
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.