Jest oficjalne stanowisko rządu Angoli w sprawie zakazu islamu w tym kraju

Reklama

Jest oficjalne stanowisko rządu Angoli w sprawie zakazu islamu w tym kraju

poniedziałek, 02 grudzień 2013 17:58
islam zakazany? (w tle flaga Angoli) islam zakazany? (w tle flaga Angoli) fot. scoop.it

Czy rząd Angoli rzeczywiście zakazał praktykowania islamu?

Przed tygodniem donosiły tak serwisy internetowe na całym świecie. Angolański rząd oficjalnie zaprzecza tym informacjom.

- W Angoli nie jest prowadzona wojna z islamem ani z żadną inną religią - mówi Manuel Fernando - dyrektor Narodowego Instytutu ds. Religijnych będącego częścią ministerstwa kultury Angoli.

- Nie podjęliśmy żadnej oficjalnej decyzji, której celem byłoby zniszczenie lub zamknięcie jakichkolwiek miejsc kultu - dodaje.

Prawo w Angoli wymaga jednak od organizacji religijnych rejestracji. Obecnie legalne są 83 takie organizacje - wszystkie chrześcijańskie. W ubiegłym miesiącu ministerstwo sprawiedliwości Angoli odrzuciło wnioski o rejestrację 194 organizacji, w tym społeczności muzułmańskiej.

Angolańskie prawo zakłada, że dla uzyskania statusu prawnego grupa religijna musi mieć 100 tys. członków i musi być obecna w 12 z 18 prowincji kraju. Taki status umożliwiłby jej w pełni legalne budowanie szkół i miejsc kultu.

David Ja, rzecznik Islamskiej Społeczności Angoli (ICA), twierdzi, że islam jest w Angoli religią prześladowaną.

- Można powiedzieć, że islam został w Angoli zakazany, bo aby dana religia w tym kraju została uznana, trzeba mieć 100 tys. wyznawców. Inaczej oficjalnie nie możesz się modlić - mówi Ja.

Według ICA, w Angoli istnieje 78 meczetów i wszystkie poza tymi zbudowanymi w stolicy, Luandzie, zostały zamknięte.

- Meczety w Luandzie miały zostać zamknięte. Rząd zmienił zdanie tylko ze względu na międzynarodowe poruszenie w związku z doniesieniami, że Angola zakazała islamu - podkreśla rzecznik ICA.

- Zwykle przekazują nam prawny nakaz, by zniszczyć meczet i dają nam na to 73 godziny. Jeżeli tego nie robimy, rząd robi to za nas - tłumaczy.

Władze odpowiadają jednak, że wiele meczetów, które zostały szybko zbudowane, by służyć imigrantom, miało braki w dokumentacji i dlatego zostało zamkniętych.

W Angoli mieszka około 18 mln ludzi, w tym około 90 tys. muzułmanów.

Udostępnij


Źródło: Christian Post, Guardian

Please publish modules in offcanvas position.