Sudan: sąd nakazał uwolnienie skazanej na śmierć chrześcijanki

Reklama

Sudan: sąd nakazał uwolnienie skazanej na śmierć chrześcijanki

poniedziałek, 23 czerwiec 2014 17:46
Meriam Yahya Ibrahim z mężem Danielem Wanim Meriam Yahya Ibrahim z mężem Danielem Wanim

Sudański sąd apelacyjny zdecydował: chrześcijanka Meriam Yahya Ibrahim ma być wolna.

Brytyjska telewizja BBC, powołując się na jej prawnika, podała, że została uwolniona z więzienia. Inne źródła informują na razie tylko o decyzji sądu.

Przypomnijmy, że 27-latka została skazana w ubiegłym miesiącu na śmierć oraz karę chłosty - 100 razów za cudzołóstwo. Wszystko za przejście z islamu na chrześcijaństwo.

Podstawą do orzeczenia sądu było jej małżeństwo z amerykańskim chrześcijaninem, nieważne z punktu widzenia islamskiego prawa stosowanego w Sudanie. Głosi ono, że muzułmanka nie może poślubić wyznawcy innej religii.

Kobieta nie wyrzekła się wiary w Jezusa, choć dano jej taką możliwość. Tłumaczyła przed sądem, że została wychowana w chrześcijańskiej wierze zgodnie z religią matki. Muzułmaninem jest jedynie jej ojciec, którzy na posiedzeniu był nieobecny.

Sudanka w momencie wydania wyroku była w 8. miesiącu ciąży. Córeczkę, swoje drugie dziecko, urodziła, odbywając karę pozbawienia wolności.

Sprawa Meriam wzbudziła międzynarodowe oburzenie, a władze w Chartumie znalazły się pod presją. Wyrok stanowczo potępiły m.in. Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

- Sudański rząd gwarantuje wolność religijną i jest zdecydowany chronić tę kobietę - oświadczył niedawno Abdullahi Alzareg z MSZ.

Udostępnij

Źródło: Charisma News, TVN24.pl, BBC

Please publish modules in offcanvas position.