Wydrukuj tę stronę

To jeszcze nie koniec. Sudańska chrześcijanka ponownie zatrzymana

wtorek, 24 czerwiec 2014 15:29
Meriam Yahya Ibrahim Meriam Yahya Ibrahim

Zwolniona z więzienia Meriam Yahya Ibrahim została zatrzymana na lotnisku w Chartumie.

27-latka została wczoraj uwolniona po decyzji sądu apelacyjnego.

Teraz, według jednego z jej prawników, zatrzymano ją w budynku przy lotnisku razem z jej amerykańskim mężem chrześcijaninem - Danielem Wanim i dwójką dzieci. Nie jest znany powód zatrzymania.

Rodzina zamierzała wylecieć do Stanów Zjednoczonych. W zatrzymaniu uczestniczyło około 40 członków służb bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że 27-latka została skazana w ubiegłym miesiącu na śmierć oraz karę chłosty - 100 razów za cudzołóstwo. Wszystko za przejście z islamu na chrześcijaństwo.

Podstawą do orzeczenia sądu było jej małżeństwo z chrześcijaninem, nieważne z punktu widzenia islamskiego prawa stosowanego w Sudanie. Głosi ono, że muzułmanka nie może poślubić wyznawcy innej religii.

Kobieta nie wyrzekła się wiary w Jezusa, choć dano jej taką możliwość. Tłumaczyła przed sądem, że została wychowana w chrześcijańskiej wierze zgodnie z religią matki. Muzułmaninem jest jedynie jej ojciec.

Sudanka w momencie wydania wyroku była w 8. miesiącu ciąży. Córeczkę, swoje drugie dziecko, urodziła, odbywając karę pozbawienia wolności.

Sprawa Meriam wzbudziła międzynarodowe oburzenie, a władze w Chartumie znalazły się pod presją. Wyrok stanowczo potępiły m.in. Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

- Sudański rząd gwarantuje wolność religijną i jest zdecydowany chronić tę kobietę - oświadczył niedawno Abdullahi Alzareg z MSZ.

Udostępnij
 


Opracowanie: ChnNews.pl
Źródło: The Independent, BBC

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.