Sudańska chrześcijanka opowiada o swoim porodzie

Reklama

Sudańska chrześcijanka opowiada o swoim porodzie

piątek, 04 lipiec 2014 15:42
Meriam Yahya Ibrahim, dzień po wyjściu z więzienia Meriam Yahya Ibrahim, dzień po wyjściu z więzienia

Sudance Meriam Ibrahim udało się uniknąć śmierci, ale poród w więzieniu źle skończył się dla jej dziecka.

Przypomnijmy, że 27-latka była skazana na śmierć za przejście z islamu na chrześcijaństwo oraz karę chłosty za cudzołóstwo.

Podstawą do orzeczenia sądu było jej małżeństwo z chrześcijaninem, nieważne z punktu widzenia islamskiego prawa stosowanego w Sudanie. Głosi ono, że muzułmanka nie może poślubić wyznawcy innej religii.

Kobieta nie wyrzekła się wiary w Jezusa, choć dano jej taką możliwość. Tłumaczyła przed sądem, że została wychowana w chrześcijańskiej wierze zgodnie z religią matki. Muzułmaninem jest jedynie jej ojciec.

Sudanka w momencie wydania wyroku była w 8. miesiącu ciąży. Córeczkę Mayę, swoje drugie dziecko, urodziła, odbywając karę pozbawienia wolności.

Sąd pod międzynarodową presją zdecydował o jej uwolnieniu. Kobieta wraz z rodziną pozostaje jednak wciąż w Sudanie, ponieważ miejscowe władze nie uznały jej dokumentów wydanych przez Sudan Południowy.

Teraz Meriam opowiedziała o traumatycznym przeżyciu, jakim był poród w więzieniu i skutkach, jakie miał on dla jej dziecka.

Rodziła z łańcuchami na nogach, ponieważ władze nie zgodziły się, by je zdjąć.

- To nie były kajdanki, a łańcuchy. Nie mogłam rozewrzeć nóg, więc kobiety musiały podnosić mnie nad stół. Nie leżałam na nim - opowiada Meriam.

Kobieta twierdzi, że poród w takich warunkach poskutkował niepełnosprawnością jej dziecka.

- Coś stało się dziecku. Nie wiem czy w przyszłości będzie w stanie chodzić samodzielnie - tłumaczy.

Ibrahim wyjawiła też, że gdy była w więzieniu dla kobiet, inne osadzone szydziły z niej. Do drwin dołączali także strażnicy.

Udostępnij
 

Źródło: The Telegraph

Please publish modules in offcanvas position.