Wydrukuj tę stronę

Rosja wyśle ładunek humanitarny nie tylko na Ukrainę, ale i do Strefy Gazy

piątek, 05 wrzesień 2014 17:23
Plac Czerwony w Moskwie Plac Czerwony w Moskwie fot. livejournal.com

Rosja nie ogranicza się do Ukrainy. W najbliższym czasie wyśle ładunek humanitarny również do Strefy Gazy.

Pomoc ma trafić do mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku odwetowych operacji sił izraelskich przeciwko bojownikom organizacji Hamas.

Transport jest już przygotowany. Dyskutowana jest obecnie trasa dostawy ładunku.

Przypomnijmy, że ostatni konwój humanitarny, który Rosjanie skierowali na wschód Ukrainy wzbudził duże kontrowersje. Ciężarówki wjechały na ukraińskie terytorium bez ostatecznej zgody Kijowa. Poruszały się po terenach opanowanych przez separatystów. Ukraińskie władze uważają, że w drodze powrotnej konwój wywiózł urządzenia produkowane w fabrykach w Ługańsku i Doniecku. Teraz Rosja szykuje kolejny konwój, którego droga może być ułatwiona dzięki zawartemu w Mińsku zawieszeniu broni pomiędzy ukraińską armią i prorosyjskimi bojownikami.

W Strefie Gazy Rosjanie wykazują nie tylko humanitarną aktywność. Zamierzają zbudować również rosyjską szkołę - w przyszłym roku.

- Prośba Mahmuda Abbasa (prezydenta Autonomii Palestyńskiej, przyp. red.) o to, by zbudowano szkołę, nadeszła w tym tygodniu razem z otwarciem pierwszej rosyjskiej szkoły w Betlejem - oznajmił Siergiej Stiepaszyn stojący na czele organizacji społecznej Imperatorska Prawosławna Społeczność Palestyńska.

Stiepaszyn wyjaśnił, że w krajach Bliskiego Wschodu, nie tylko w Palestynie, ale i w Syrii, istnieje potrzeba nauczania języka rosyjskiego. W związku z tym planowana jest również budowa rosyjskiej szkoły w Damaszku.

Jak wiadomo, prezydent Syrii, Baszar al-Asad, jest jednym z sojuszników Moskwy.

 

Źródło: Itar-Tass

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.