Dwaj Amerykanie więzieni w Korei Płn. wrócili do ojczyzny. Wśród nich chrześcijański misjonarz

Reklama

Dwaj Amerykanie więzieni w Korei Płn. wrócili do ojczyzny. Wśród nich chrześcijański misjonarz

poniedziałek, 10 listopad 2014 21:04
Kenneth Bae i Matthew Todd Miller Kenneth Bae i Matthew Todd Miller fot. myfox8.com

To co wydawało się niemożliwe, stało się rzeczywistością. Kenneth Bae i Matthew Todd Miller wrócili z Korei Płn. do Stanów Zjednoczonych.

Obaj przeżyli poruszające spotkanie z rodzinami.

46-letni Bae, chrześcijański misjonarz, został aresztowany w kraju rządzonym w przez dynastię Kimów w listopadzie 2012 roku, podczas gdy oprowadzał grupę turystów po regionie Rason. Oskarżono go o działalność wywrotową i skazano na 15 lat ciękich robót.

Z kolei Mattehew Todd Miller został oskarżony o szpiegostwo i w kwietniu otrzymał karę sześciu lat ciężkich robót.

Waszyngton wielokrotnie występował o zwolnienie obu swoich obywateli, zwłaszcza od czasu, gdy pojawiły się doniesienia o kłopotach zdrowotnych Kennetha Bae.

Misjonarz po powrocie podziękował za wolność prezydentowi Barackowi Obamie i rządowi Korei Północnej. Docenił także modlitwy ludzi, którzy go wspierali.

- To były niezwykłe dwa lata. Wiele się nauczyłem, dorosłem i straciłem na wadze. Pozostaję silny dzięki wam - powiedział na konferencji prasowej Bae.

Zapytany o stan zdrowia, odpowiedział, że stopniowo dochodzi do siebie. Jego rodzina twierdzi, że dotknęła go cukrzyca, problemy z sercem i wzrokiem, a także bóle pleców i nóg.

Matthew Todd Miller nie rozmawiał z dziennikarzami.

Rząd Korei Północnej wydał oświadczenie w sprawie uwolnienia Amerykanów. Pjongjang poinformał, że otrzymał "przeprosiny" od prezydenta Obamy za ich działania. Co więcej, obaj mieli "szczerze żałować za swoje przestępstwa i dobrze się zachowywać odbywając karę". W oświadczeniu podano także, że to sam przywódca kraju, Kim Dzong Un, wydał zgodę na ich uwolnienie.

W drugiej połowie października, reżim zwolnił innego Amerykanina, 56-letniego Jeffreya Fowle'a. Został on aresztowany w maju po tym, jak w trakcie podróży turystycznej pozostawił egzemplarz BIblii w klubie marynarza w mieście Czhongdzin. Oskarżono go agitację religijną.

Udostępnij

Źródło: tvp.info, Reuters

Please publish modules in offcanvas position.