Wydrukuj tę stronę

Papież Franciszek zachęca do spontanicznej, radosnej modlitwy chwały dla Pana!

wtorek, 28 styczeń 2014 17:27
papież Franciszek papież Franciszek

Papież podał przykład króla Dawida jako chwalcy Boga.

Franciszek wygłosił homilię w watykańskim Domu św. Marty na podstawie II Księgi Samuela i spontanicznej modlitwy Dawida.

"Król Dawid składał ofiary całopalne na cześć Boga, modlił się. Później jego modlitwa przerodziła się w radosne okrzyki. To była modlitwa chwały, radości. I zaczął tańczyć. Biblia mówi: "Dawid tańczył z całym zapałem w obecności Pana" - mówił papież.

Zwrócił uwagę, że Dawid wyszedł poza swoje dostojeństwo i zaczął "tańczyć przed Panem i to z całych sił'. To właśnie, podkreślił papież, "była prawdziwa modlitwa chwały".

Franciszek przypomniał także słowa 90-letniej żony Abrahama, Sary, po urodzeniu Izaaka: "Pan sprawił, że tańczyłam z radości".

Dodał, że modlitwa chwały nie jest zarezerwowana tylko dla osób z Odnowy w Duchu Świętym, ale jest dla wszystkich chrześcijan.

Franciszek uciekł się też do porównania z widowiskiem sportowym.

- Potrafisz wykrzykiwać, kiedy twoja drużyna strzela gola, a nie jesteś zdolny śpiewać chwały Pana, wyjść nieco poza swoją powściągliwość, aby to zaśpiewać - napomniał wiernych.

Podkreślił, że chwalenie Boga "jest całkowicie bezinteresowne"

- Sławimy: "Ty jesteś wielki". Wypowiadamy to z całego serca - mówił.

Papież zmotywował też wiernych do zastanowienia się nad sobą.

- Pomyślmy o pięknym pytaniu, jakie możemy sobie dziś postawić: "jak jest z moją modlitwą chwały? Czy umiem chwalić Pana?" - zachęcał.

Papież zaapelował też, by nie pogardzać ludźmi, którzy chwalą Pana spontanicznie, nie trzymając się formalnych zachowań. W ten sposób Dawidem wzgardziła Michal - córka króla Saula. Biblia mówi, że za swój czyn "była bezdziena aż do swojej śmierci".

- Pomyślmy i wyobraźmy sobie Dawida, który tańczy z całych sił przed Panem. Pomyślmy, jak pięknie jest zanosić modlitwy chwały - zachęcał.

Zacytował też Psalm 23: "Bramy podnieście swe szczyty i unieście się, prastare podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały. Któż jest tym Królem chwały?. Pan dzielny i potężny. (…) Bramy podnieście swe szczyty. (…) Któż jest tym Królem chwały? To Pan Zastępów; On sam Królem chwały".

Udostępnij


Źródło: osservatoreromano.va

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.