Naukowcy: dzieci pamiętają kołysanki z łona matki

Reklama

Naukowcy: dzieci pamiętają kołysanki z łona matki

piątek, 01 listopad 2013 10:07
Naukowcy: dzieci pamiętają kołysanki z łona matki fot. drugfree.org

Fińscy naukowcy ogłosili zaskakujące wyniki badań płodów.

Twierdzą, że uzyskali dowód na to, iż kilka miesięcy po narodzinach niemowlęta potrafią rozpoznać kołysankę, którą słyszały, gdy były jeszcze w łonie matki.

Analizę przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego. Poddali badaniu 24 kobiety w trzecim trymestrze ciąży. Połowa z nich głośno odgrywała płodom kołysankę "Twinkle Twinkle Little Star" przez pięć dni w tygodniu. Druga połowa badanych tego nie robiła.

Naukowcy odkryli, że mózgi dzieci, które słyszały tę piosenkę w łonie, po narodzinach reagowały na nią dużo silniej niż pozostałe. Działo się tak nawet cztery miesięcy od czasu badania.

- To pierwsze badanie, które pokazało, jak długo fakty zapamiętane przez płód pozostają w mózgu dziecka - powiedziała dr Minna Huotilainen - główna autorka tego naukowego przedsięwzięcia.

W ramach innego testu wykazano, że podobną reakcję zaobserwowano u niemowląt w przypadku słów, które matki regularnie wypowiadały do nich, będąc w trzecim trymestrze ciąży. W tym przypadku nie sprecyzowano jednak czy dzieci pamiętały te słowa również w późniejszym okresie.

- Nasze wcześniejsze badanie wskazało, że płody są w stanie nauczyć się pewnych niewielkich elementów mowy, ale nie wiedzieliśmy, jak długo potrafią zatrzymać uzyskane informacje. Najnowsze rezultaty pokazują, że dzieci mogą uczyć się w bardzo wczesnym wieku i że efekty tej nauki pozostają w mózgu przez dłuższy czas - wyjaśnia inny naukowiec - Eino Patanen.

W przeprowadzeniu muzycznego badania pomogło Fińskie Centrum Muzyki Interdyscyplinarnej.

Poniżej znana również w polsce melodia, którą matki odgrywały swoim dzieciom w łonie w ramach opisanego badania.

Udostępnij


Źródło: Life Site News

Please publish modules in offcanvas position.