Andrzej Cyrikas: Bóg jest Bogiem podziału

Andrzej Cyrikas: Bóg jest Bogiem podziału

wtorek, 18 październik 2022 07:43
pastor Andrzej Cyrikas pastor Andrzej Cyrikas fot. YouTube

Andrzej Cyrikas, prezbiter naczelny Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej i pastor zboru w Bielsku-Białej, ponownie zabrał głos w sprawie spotkania pastorów z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

W audycji "a.c. ranek" wizytę tę nazywa "nieszczęsną".

Jak stwierdza, niektórzy komentujący to spotkanie "przesadzili ze słownictwem", a z kolei inni "stali się nadzwyczaj gorliwymi apologetami wszelkiego rodzaju jedności".

- Takie hasło teraz idzie przez katolicko-liberalny Internet, że Bóg nie dzieli, Bóg jest Bogiem jedności a nie podziałów. Czyżby? - pyta.

I uznaje, że są to "bzdury", biorąc pod uwagę treść Biblii.

Przypomina, że w Ewangelii Mateusza 10,34-40 czytamy:

"Nie mniemajcie, że przyszedłem, przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jej matką, i synową z jej teściową. Tak to staną się wrogami człowieka domownicy jego. Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna albo córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien. I kto nie bierze krzyża swego, a idzie za mną, nie jest mnie godzien. Kto stara się zachować życie swoje, straci je, a kto straci życie swoje dla mnie, znajdzie je. Kto was przyjmuje, mnie przyjmuje, a kto mnie przyjmuje, przyjmuje tego, który mnie posłał."

Jak zauważa pastor, fragment ten mówi, że przyjście Jezusa oznaczało podział w najgłębszej i najbardziej intymnej części społeczeństwa czyli w rodzinie.

- Można powiedzieć, że przyjęcie nauki Jezusa dzieli, nie łączy. Dzieli ludzi tak jak Jezus tego oczekuje - stwierdza.

Cytuje też I List do Koryntian 5,9-13:

"Napisałem wam w liście, abyście nie przestawali z wszetecznikami; ale nie miałem na myśli wszeteczników tego świata albo chciwców czy grabieżców, czy bałwochwalców, bo inaczej musielibyście wyjść z tego świata. Lecz teraz napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który się mieni bratem, a jest wszetecznikiem lub chciwcem, lub bałwochwalcą, lub oszczercą, lub pijakiem, lub grabieżcą, żebyście z takim nawet nie jadali. Bo czy to moja rzecz sądzić tych, którzy są poza zborem? Czy to nie wasza rzecz sądzić raczej tych, którzy są w zborze? Tych tedy, którzy są poza nami, Bóg sądzić będzie. Usuńcie tego, który jest zły, spośród siebie."

- Słowo Boże jednoznacznie wskazuje, że tych, którzy się mienią braćmi, a żyją jak bałwochwalcy, chciwcy, wszetecznicy, kłamcy, grabieżcy, pijacy, takich nie należy zapraszać do własnych domów, nie wolno z nimi jadać, należy ich usuwać poza kościół. A więc należy kościół oddzielać od takich ludzi - wskazuje.

Jak zauważa, w zborach uczy się tymczasem, że "nie wolno ludzi dzielić, nie wolno o nikim źle mówić, to Bóg będzie sądził ludzi, to Bóg wie, kto ma jakie serce".

- Ludzie, to, co Bóg wie, to Bóg wie i ani tobie ani mnie do tego, co Bóg wie. Ale to, co my wiemy, to nas zobowiązuje do posłuszeństwa Bogu, wykonywania woli Bożej, a nie zatruwania jakiejś społeczności opowiadaniem o tym, że mamy być jedno - podkreśla Cyrikas.

Cytuje jeszcze jeden fragment - II List do Koryntian 6,14-15:

"Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością? Albo jaka zgoda między Chrystusem a Belialem, albo co za dział ma wierzący z niewierzącym?".

- To jest świetny komentarz do ekumenii z Kościołem rzymskokatolickim. Czy rzymski katolicyzm, nie mówię w tym momencie o rzymskich katolikach, ale rzymski katolicyzm jako religia czy jest religią, która wierzy Jezusowi Chrystusowi? Odpowiedź jest tylko jedna - oczywiście, że nie. Rzymski katolicyzm jako religia nie ma nic wspólnego z Chrystusem i z Bogiem - mówi.

Według niego, Katechizm Kościoła Katolickiego "praktycznie w każdym punkcie "rozjeżdża się" z tym, co zostało zapisane w Piśmie Świętym.

- Zresztą oni to doskonale wiedzą i się tym nie przejmują. Oczywiście mają do tego prawo, żeby było jasne. Ale jaka jest zgoda między nami wierzącymi Jezusowi Chrystusowi a nimi, którzy Jezusowi Chrystusowi nie wierzą? - pyta.

Przyznaje, że sam zna katolików, którzy są wierzącymi ludźmi.

- Szanuję, kocham ich, spotykam ich, siadamy do stołu, rozmawiamy, czasami się modlimy. Nic złego się nie dzieje. Nie ma z tym żadnego problemu - stwierdza.

Dalsza część tekstu pod audycją.

Podkreśla, że "uczciwie" z nimi rozmawia, jednak o swojej przyszłości zdecydują oni sami.

- Ale czym innym jest siadanie do stołu z przedstawicielem instytucji i dogadywanie się z tą instytucją na temat wspólnej jedności, jakiejś współpracy. Przecież to jest zdrada Chrystusa, społeczność między światłością a ciemnością - mówi pastor.

Jak oznajmia, "nie ma złudzeń co do Kościoła".

Według niego, denominacje, które angażują się w ekumenizm, "idą na zjednoczenie z wyznawcami tak naprawdę kultów pogańskich, bo przecież nie Boga".

- Przecież to jest taka oczywistość, że aż dziwię się, że ktoś ma jakieś wątpliwości - stwierdza.

Podkreśla jeszcze raz, że z niektórymi katolikami ma dobrą społeczność i "kocha ich i szanuje", a także im "służy". Zaznacza, że to jednak nie jest to samo, co "mieć społeczność z instytucją rzymskiego katolicyzmu".

Wzywa do tego, by przestać się "łudzić" i by więcej nie mówić, że Bóg nie jest Bogiem podziałów.

- Bóg jest Bogiem podziału. On oddzielił wierzących od niewierzących. Oddzielił tych, którzy idą do piekła od tych, którzy idą do nieba. Podzielił ludzi (...) To jest podstawowa prawda w Biblii, podstawowa doktryna biblijna. Kto tego nie rozumie, to niczego nie rozumie - zaznacza.

Pyta - skoro Bóg jest Bogiem podziału, to kto nie jest Bogiem podziału?

- Diabeł nie jest Bogiem podziału, bo diabeł chce wszystko połączyć, oczywiście pod swoim berłem - podkreśla.

Na podstawie: Droga Uczniostwa/YouTube

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 październik 2022 08:13
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Tubal · 1 lata temu
  Cyrikas? To ten człowiek który twierdzi, że wszyscy zaszczepieni szczepionką na koronawirusa są niewierzący?
  • This commment is unpublished.
   diakon · 1 lata temu
   @Tubal serio tak powiedział? Haha to mnie powinni wykluczyć już 4 razy ze zboru wziąłem 4 dawkę i sory nawet magnes nie chce znaleźć żadnego czipa w moim ciele i żyję.
  • This commment is unpublished.
   Wędkak · 1 lata temu
   @diakon Szczepionka powstała z użyciem płodów z abortowanych dzieci, to owoc morderstwa, komunia z szatanem, deklaracja woli potępienia - ja bym się tym nie szczycił. Pół biedy jeśli o tym wcześniej nie wiedziałeś, ale jeśli wziąłeś to z premedytacją i jeszcze nie pokutujesz wiedz że już jesteś własnością diabła i nie ma dla ciebie nadziei.
  • This commment is unpublished.
   kopernik nie była kobietą · 1 lata temu
   @Wędkak ta i ziemia jest płaska HAHA chrześcijanin i wierzy w teorie spiskowe 
  • This commment is unpublished.
   Tubal · 1 lata temu
   @Wędkak Co to znaczy pół biedy? Wg. CYRIKASA jesteś przeklęty i koniec. Pozatym nie wszystkie szczepionki powstały z użyciem płodów.Do osób którzy utożsamiają szczepienia z znakiem bestii.Nie doceniacie Antychrysta, jak będzie prawdziwe znakowanie ludzi to większość ludzi będzie to chciała mieć jak dwunastolatek chce mieć najnowszego smartfona, nogami będziecie przebierać żeby tylko to mieć! Szczepionka? Słaby nośnik NWO.
  • This commment is unpublished.
   Lidia · 1 lata temu
   @Tubal Piszesz głupoty i nieprawdę 
  • This commment is unpublished.
   Tubal · 1 lata temu
   @Lidia https://youtu.be/RtKypriM24E szach mat! Dobranoc lidia!
  • This commment is unpublished.
   oznakowany przez Boga · 1 lata temu
   @Tubal Znaczy jestem oznakowany cztery razy po dwa razy osiem razy raz po raz o północy ze dwa razy i nad ranem jeszcze raz?
  • This commment is unpublished.
   Ewa · 1 lata temu
   @diakon diakon, czy ty jesteś nowo narodzony? Czy ty masz relację z Bogiem? Myślę, że nie... Co innego religia a co innego żywa relacja z Bogiem! On jest taki kochany... Będąc wypełniony Jego miłością, wiedziałbyś, że nie potrzebujesz szczepionki! Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru 😊 
 • This commment is unpublished.
  Natasza · 1 lata temu
  A jak się to ma do "Błogosławieni pokój czyniący...."?   Kartka z Biblii wypadła, myszy zjadły?
  Uważam, że  chrześcijanie powinni być ostatnimi osobami, które mącą i szczują jednych na drugich.   W polityce, w kościele. Kiedyś jeden wierzący katolik, zarzucił nam, protestantom... "wasz towar eksportowy to podziały".
  To diabelska taktyka... dziel i rządź.... my i oni,  " my jesteśmy dobrzy a oni są źli"  Na tej zasadzie funkcjonowało wiele wojen domowych, m.in wojna w byłej Jugosławii, np w Bośni . Najpierw sąsiedzi ( innego wyznania) boczyli się na siebie i przestali się pozdrawiać, a w następnym roku rzucili się sobie do gardeł.  Efekt... śmierć, złamane życie, bieda, kraje, które wegetują i wegetować będą.  Królestwo rozdwojone faktycznie upada,  wystarczy to rozdwojenie umiejętnie podsycić. Czasem wystarczy zapałka...odpowiednia argumentacja, pomówienie, przypomnienie krzywd. A najbardziej cierpią ci, którzy konfliktu nie chcieli.
  • This commment is unpublished.
   Mat · 1 lata temu
   @Natasza "O ile to od was zależy ze wszystkimi pokój miejcie". Pokój to niekoniecznie społeczność z kimś. A podziały są także w KRK, co możemy obserwować w Polsce, czy Niemczech, były i w pierwotnym Kościele za apostołów. Jeśli ktoś nie prezentuje owoców Ducha to do spornych kwestii będzie podchodził 'po ludzku', czyli źle i zwykle ujawni się jego kłótliwy charakter nawet pod płaszczem wielkich słów. Jednak w Kościele ważny jest głos ostrzeżenia jeśli sprawy idą za daleko. Ktoś, kto czuje się odpowiedzialny wypowie je, inni niech badają, przyjmą, lub odrzucą.
 • This commment is unpublished.
  Natasza · 1 lata temu
  Mówiąc o jedności i podziałach, nie mam na myśli tego, że pastorzy pojechali na spotkanie z papieżem, tylko hejt i lincz, który czekał na nich w kraju. Te domysły, interpretacja, nadinterpretacja.   
 • This commment is unpublished.
  Dżejn · 1 lata temu
  I na to mówię: amen! 
 • This commment is unpublished.
  Ewa · 1 lata temu
  Rzeczywiście, przypatrując się głębokiej istocie Boga Biblii, począwszy od Pierwszej Księgi Genesis, to obserwujemy działanie Boże poprzez podział; oddzielił światło od ciemności, dzień od nocy, wody pod sklepieniem, od wód ponad sklepieniem itd, (i co ciekawe Ziemia tak uformowana, poprzez podziały różnego rodzaju dopiero mogła rodzić owoc, wydawać plon)  ...idąc dalej widzimy rozejście Lota i Abrahama, rozejście Jakuba i Ezawa, a w Nowym Przymierzu czytamy np.słowa Zgromadzenia poruszonego Duchem Św.: oddzielcie mi Pawła i Barnabę do określonego dzieła, czy  (zbyt często negatywnie interpretowany przykład) - rozejście się Pawła i Barnaby,  aż na końcu odzieli owce od kozłów (w Księdze Apokalipsy św Jana). Samo Słowo Boże ma taką naturę w duchu, że oddziela tak głęboko sprawy aż do szpiku kości, niczym skalpel chirurga. Inny obraz, łączenia, mieszania (w dobrej intencji nawet) - widzimy w Piśmie Świętym jako przykład którego należy unikać. A zatem może potykamy się o kwestię właściwego rozumienia "jedności"..., o jakiej jedności mówił Pan Jezus Chrystus... o jedności z Ojcem...aby byli jedno jak my (czyli jak Jezus Chrystus ze Swoim Ojcem). Polecam pogłębić "Arcykapłańską modlitwę Jezusa" (Ew.Jana 17.1-26). Precyzyjne uchwycenie w duchu i prawdzie tego tematu pozwoli, jak wierzę, uniknąć wielu nieporozumień i zamieszania... A nie walczymy przecież z "z krwią i ciałem", zatem kochani powstrzymajmy się od personalnych ataków na kogokolwiek, bo tylko złe świadectwo dajemy wobec wierzących. Rozmawiajmy, badajmy, na podstawie Pism - jak wierzący z Berei, a sam Duch Św. będzie udzielał poznania. :-)
  • This commment is unpublished.
   Lidia · 1 lata temu
   @Ewa Super komentarz
  • This commment is unpublished.
   Agnieszka · 1 lata temu
   @Ewa Bracie.Mądrość Boga nie zależy od nas.Nie musisz w Niego wierzyć.Ale nie urągaj Mu.Bo Jest Miłością.Samą Dobrocią .Prawdą.Gdybys był mądry to byś nie ubliżał komuś kogo nie znasz .Tacy maleńcy jesteśmy dla Stwórcy.Jemu chwała i cześć .Nie nam Panie nie nam ale Twemu Imieniu ..Chwałę daj .Bóg Jest Chwałą .Sam się nią otacza.a naszej chwały nie potrzebuje.Doskonały.W Swej Istocie.
  • This commment is unpublished.
   Marek · 11 miesiecy temu
   @Ewa Jezus mówiąc o tym, że przyniósł miecz, a nie pokój i o podziale w rodzinach, wiedział doskonale, że ludzie sami się podzielą walcząc o Prawdę. Bóg, który mówi o pokoju, nie może przynieść niezgody i nienawiści między ludźmi, ale poniekąd z ubolewaniem stwierdził, że jego nauki przyniosą wzburzenie w świecie i wojny. To chyba oczywiste. A jeśli ktoś próbuje wmówić, że Bóg jest Bogiem podziału i wojny, jest co najmniej pełen ducha walki, nie mówiąc wręcz o fanatyzmie. 
 • This commment is unpublished.
  Kate · 1 lata temu
  Dobrze powiedział 🙂 to ze Franciszek jest nienawrocony to widać, słychać i czuć.
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 lata temu
   @Kate A po czym sądzisz,  że jest nie nawrócony? Najprawdopodobniej tak jest. Nie zapominaj,  że Franciszek jest wyrosły w realiach i kulturze jeszcze bardziej odmiennej,  niż myślimy.  Wiele jego poglądów (brak jednoznacznego potępienia Putina,  brak peanów na cześć USA) jest efektem wychowania w Ameryce Południowej,  która niestety jest folwarkiem Stanów Zjednoczonych i prości ludzie są tam dosyć krytyczni wobec poczynań 'wielkiego brata'.  Franciszkowi blisko do 'teologii wyzwolenia' ale to, co w nim nas tak szokuje nie musi być od razu dziełem diabła,  po prostu jest inne. 
  • This commment is unpublished.
   Wędkak · 1 lata temu
   @Natasza Franek czci Pachamamę, wywołuje duchy, modli się do umarłych i demonów, popiera robienie leków z abortowanych dzieci... Oraz czyni wszystkie inne tradycyjne bluźnierstwa kościoła katolickiego... Jest zwiedziony
  • This commment is unpublished.
   Kate · 1 lata temu
   @Natasza Obserwuje go odkąd został papierosem i przysłuc*u*e jego wypowiedziom. 
  • This commment is unpublished.
   Kate · 1 lata temu
   @Kate Papieżem 
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 lata temu
   @Wędkak Pachemame wyrzucił do Tybru. Modli się do świętych,  to fakt. 
 • This commment is unpublished.
  Jan · 1 lata temu
  https://youtu.be/blPFd1g9e0c
   Proroctwo o ekumeni w Polsce 2022
  • This commment is unpublished.
   niekatolik · 1 lata temu
   @Jan a mówicie protestanci, że tylko katolicy czczą prywatne objawienia ? :D Katolicy przynajmniej nie mają obowiązku w nie wierzyć. 
  • This commment is unpublished.
   Tubal · 1 lata temu
   @niekatolik Protestanci tym bardziej. 
  • This commment is unpublished.
   pytam · 1 lata temu
   @Jan gdzie tu konsekwencja że nie są za modlitwą za światem ale za kościół a na stronie kościoła mają rtam fragment przemówienia Prezydenta Ukrainy. 
 • This commment is unpublished.
  Lidia · 1 lata temu
  Swieta prawda Pastorze Cyrikas 
 • This commment is unpublished.
  Póki jeszcze macie szanse · 1 lata temu
  A c ranek w punkt polecam zdrajcom wysłuchać i się pokalać  przed Panem Bogiem 
 • This commment is unpublished.
  Ktosik · 1 lata temu
  Nie jest problemem, że pastorzy pojechali do papieża (choć pewnie Luter się w grobie przewraca), ale problemem jest, że pojechali teraz, bo w kontekście wojny na Ukrainie wydaje się, że Franciszek jest po stronie imperium zła. A ten portal jest tu ą tego imperium dla chrześcijan, bo robi ferment i promuje spiski.
 • This commment is unpublished.
  Zoono · 1 lata temu
  Szach mat
  Kol 3:8-15 SNP 8 Teraz jednak odrzućcie to wszystko: gniew, porywczość, złość, oszczerstwo, obraźliwe wypowiedzi. 9 Przestańcie się też nawzajem okłamywać, skoro zdarliście z siebie starego człowieka wraz z jego postępkami, 10 a przywdzialiście nowego, który się nieustannie odnawia, by rozpoznać w sobie obraz swego Stwórcy. 11 Na tej drodze nie liczy się, czy ktoś jest Grekiem, czy Żydem, czy go obrzezano, czy nie, czy pochodzi z daleka, jest Scytą, niewolnikiem, czy wolnym — liczy się tylko Chrystus, który jest wszystkim i we wszystkich. 12 Dlatego jako ludzie wybrani przez Boga, święci i ukochani, przyjmijcie postawę serdecznego współczucia, dobroci, pokory, łagodności i cierpliwości. 13 Jako tacy okazujcie jedni drugim wyrozumiałość, gotowi wybaczyć sobie nawzajem, jeśli ktoś ma powód do skargi przeciw drugiemu — jak Chrystus darował wam, tak czyńcie i wy. 14 Przede wszystkim jednak kierujcie się miłością, która jest spójnią doskonałości. 15 Ponadto w waszych sercach niech panuje pokój Chrystusowy. Jako ludzie tworzący jedno Ciało zostaliście przecież do życia w nim powołani. Nie zapominajcie też o wdzięczności!
 • This commment is unpublished.
  Zoono · 1 lata temu
  Głos pastora, który był na spotkaniu https://www.youtube.com/watch?v=-gV7eyk962k
 • This commment is unpublished.
  Zoono · 1 lata temu
  Tak,  Bóg jest Bogiem podziału. Podział w kościołach jest ze względu na pierwsze i drugie przykazanie. Mamy faryzeuszy takich jak Cyrikas, Kurylas i Ciesiolka i innych potępiających i osądzających naśladowców, nakładających na ludzi ciężary oraz chrześcijan, którzy miłują i okazują łaskę i przebaczenie tak jak uczył Jezus. 
 • This commment is unpublished.
  Debora · 1 lata temu
  Ludzie dają posłuch różnym fałszywym kaznodziejom,księżom,pastorom,i tak naród został podzielony przez nienawiść,nieznajomość Chrystusa i Jego Słowa. Jak postępował Pan Jezus? Co głosił? Co mówił?" Uczcie się ode mnie,bo jestem cichy i serca pokornego." 
 • This commment is unpublished.
  Monika · 1 lata temu
  Miecz i ogień („On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem”) (Mt 3,11), który Jezus przynosi na ziemię, to ogień cierpienia i miecz niezgody dla tych, którzy chcą naśladować Mistrza w męce i umiłowaniu Boga bardziej aniżeli swoją najbliższą rodzinę. Bóg jest Bogiem jedności przejawiającej się w miłości tego, co różnorodne, scalający swoich wyznawców: „Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście” (Mt 23, 37). I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15) Słowa Jezusa wyraźnie świadczą o jedności w Duchu Bożym wszystkich ludzi na świecie. Bogiem podziału, niezgody i nienawiści jest diabeł. 
 • This commment is unpublished.
  Monika · 1 lata temu
  Jeśli diabeł dąży do jakieś jedności to tylko do jedności jednolitych form, takich samych ludzi, najlepiej silnych fizycznie i psychicznie, zdrowych, pięknych, bogatych materialnie i duchowo, pewnych siebie tzw. „idealnych”.
  Pan Bóg szuka i pragnie uratować ludzi ubogich duchowo i materialnie, chorych, odrzuconych, słabych, samotnych: „Albowiem Syn Człowieczy przyszedł ocalić to, co zginęło” (Mt 18,11).
  „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mt 9, 12). Jezus pragnie jedności wszystkich ludzi w Duchu i Miłości Bożej. 
 • This commment is unpublished.
  katolik · 1 lata temu
  przyjdź Panie Jezu, abyśmy byli jedno w Twoje imię.
 • This commment is unpublished.
  Lila · 24 dni temu
  Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko kościołowi katolickiego.  😡😢

Ostatnie komentarze

Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...
egzorcyzmy Anneliese Michel Papież Franciszek: Jezus stał się diabłem
@hańba 2005Naradzaliśmy się tam w dole długo (wskazuje palcem w dół) aż doprowadziliśmy do Komunii na rękę... Komunia na rękę jest bardzo dobra dla nas w ...
"Od Wielkiego Czwartku komunię św. będą mogli przyjmować na rękę wierni w diecezji warszawskiej. Zgodę w tej sprawie wydał prymas Józef Glemp."
@virus@Bergoglio.877w proteście przeciw bluźnierstwu komunii na rękę powstał wirus GLEMP.877 bo ten "glemp" wprowadził to bluźnierstwo komunii na rękę
HUJ JORGE BERGOGLIO and his fucking
friends formatting Your Hard Disk NOW !
Podziekuj pierdolonemu kosciolowi diabła i węża.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.